tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Trybunał Arbitrażowy chce wykluczenia 9 reprezentacji

Trybunał Arbitrażowy do spraw Sportu w Lozannie (CAS) wezwał Międzynarodową Federację Podnoszenia Ciężarów (IWF) do wycofania z mistrzostw świata w amerykańskim Anaheim dziewięciu reprezentacji narodowych najbardziej zagrożonych dopingiem.
(fot. Getty)

Sprawa dotyczy reprezentacji, których zawodnicy i zawodniczki (minimum trzy osoby) podczas powtórnych badań próbek pobranych w trakcie igrzysk olimpijskich w Pekinie w 2008 i Londynie w 2012 roku zostali przyłapani na stosowaniu zabronionych środków. Chodzi tu o ekipy Rosji, Kazachstanu, Armenii, Azerbejdżanu, Białorusi, Mołdawii, Ukrainy, Turcji i Chin.

Do rozpatrzenia wniosku CAS została powołana w IWF specjalna trzyosobowa komisja. Jej zadaniem jest przygotowanie stanowiska na posiedzenie komitetu wykonawczego IWF, który zbierze się w Bukareszcie w dniach 30 września – 1 października.

Jak podkreśla CAS, sprawa sankcji w stosunku do wszystkich dziewięciu państw nie jest jednoznaczna i będzie wymagała indywidualnego rozpatrzenia. W przypadku jednych ekip narodowych były bowiem tylko trzy wykryte przypadki, natomiast w innych m.in. Rosji i Kazachstanu - dziesięć.

Mistrzostwa świata seniorów 2017 w Anaheim (USA) zaplanowane są na przełomie listopada i grudnia.

podobne informacje

IWF szykuje zmiany. Dopingowicze zostaną ukarani

Zmarł dwukrotny mistrz olimpijski w podnoszeniu ciężarów

Udane mistrzostwa ciężarowców. "Chcemy Polskę sławić, nie plamić"

ME w podnoszeniu ciężarów: złoto dla Gruzina Tałachadze