Zbiórki defensywne
32
19

Szalony mecz o półfinał. Słowenia – Łotwa 103:97

Kristaps Porzingis zdobył dla Łotwy aż 34 punkty, ale zespół przegrał ze Słowenią 97:103 (23:34, 32:17, 11:25, 31:27) w ćwierćfinale koszykarskich mistrzostw Europy. Spotkanie było zacięte, a jego losy ważyły się do ostatnich sekund. W meczu o finał Słowenia zmierzy się z Hiszpanią, która pokonała Niemcy 84:72 (16:19, 18:14, 31:20, 19:19)
Luka Doncić (fot. PAP/EPA)

KONCERT MARCA GASOLA DAŁ HISZPANOM PÓŁFINAŁ

W 1/8 finału zespoły pokazały się z bardzo dobrej strony – Łotwa pokonała Czarnogórę 100:68, a Słoweńcy wygrali 79:55 z Ukrainą. Wtorkowe starcie pokazało, że tak wysokie zwycięstwa nie były dziełem przypadku.

W pierwszej kwarcie zawodnicy aż po pięć razy trafili za trzy punkty. Słoweńcy byli jednak skuteczniejsi pod koszem i to oni po dziesięciu minutach prowadzili 34:23. Wielka w tym zasługa Gorana Dragicia, który zdobył w tej części aż trzynaście punktów.

Goran Dragić (w środku) (fot. PAP/EPA) Wydawało się, że Słoweńcy kontrolują przebieg meczu, bo w drugiej kwarcie długo utrzymywali przewagę. Trzy minuty przed przerwą było jeszcze 48:41, ale później do głosu doszli rywale. Efekt? To Łotysze prowadzili na półmetku 55:51.

W trzeciej części meczu kibice oglądali kolejny zwrot akcji. Słoweńcy zagrali twardo w obronie, pozwalając rywalom na zdobycie zaledwie jedenastu punktów. Imponowali także w ataku, dlatego przed decydującą kwartą mieli dziesięciopunktową przewagę.

Łotysze nie zamierzali się poddawać. Głównie dzięki świetnej grze Kristapsa Porzingisa, na niespełna dwie minuty przed końcem przegrywali punktem – 92:93. Po drugiej stronie imponował młodziutki Luka Doncić – 18-latek w zaledwie sześć minut zdobył aż 12 punków, walnie przyczynił się więc do awansu drużyny.

Doncić rzucił 27 punktów, a tylko o punkt mniej Dragić. Wśród Łotyszy najskuteczniejszy był Porzingis. Środkowy New York Knicks zdobył aż 34 punkty.

W środę poznamy skład drugiego półfinału. Grecja zagra z Rosją, a Włochy zmierzą się z Serbią. Transmisje spotkań w TVP Sport, SPORT.TVP.PL i w aplikacji mobilnej.