tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Paryż i Los Angeles gospodarzami kolejnych igrzysk

Paryż i Los Angeles zostały oficjalnie zatwierdzone jako gospodarze letnich igrzysk – odpowiednio – w 2024 i 2028 roku. Wyboru dokonano podczas sesji Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego (MKOl) w Limie.
Fot. Getty Images

Po raz drugi w historii na jednej sesji MKOl zadecydowano o gospodarzach dwóch kolejnych igrzysk. Tak było także w 1921 roku, kiedy wybrano Paryż (1924) i Amsterdam (1928).

Los Angeles już dwukrotnie gościło letnie zmagania olimpijskie (1932, 1984), podobnie jak Paryż (1900, 1924).

Najważniejsze fakty o igrzyskach w Paryżu:
Mieszkańców: 2,2 mln, razem z przedmieściami ok. 10 mln.
Igrzyska: 1900, 1924.
Planowany budżet: Paryż nie chce wydać więcej niż 6,2 mld euro. 70 procent obiektów już jest, a pozostałe mają zostać wybudowane. 80 procent wszystkich ma być oddalonych o ok. 10 km od wioski olimpijskiej. Tylko żeglarstwo zaplanowane jest w Marsylii, a regaty będą na Morzu Śródziemnym.
Stadion Olimpijski: Ma nim być Stade de France, który może pomieścić 80 tys. widzów. Został wybudowany na piłkarskie mistrzostwa świata w 1998 roku.
Wioska olimpijska: Cite du Cinema mieści się w Saint Denis. Zajmuje obszar 50 hektarów i pomieści 17 tys. gości. Oddalona jest o 11 km od centrum miasta i zaledwie trzy kilometry od Stade de France.

Najważniejsze fakty o igrzyskach w Los Angeles:
Mieszkańców: ok. 4 mln.
Igrzyska: 1932, 1984.
Planowany budżet: Los Angeles planuje wydać ok. 5,3 mld dolarów. Ma zostać to całkowicie pokryte przez sponsorów oraz wpływy z biletów. Do wszystkich obiektów będzie można się dostać z wioski olimpijskiej w 40 minut. Planowane są cztery duże ośrodki, w których będzie rywalizacja.
Stadion Olimpijski: Memorial Coliseum może pomieścić prawie 90 tys. widzów. To jedyny obiekt, który był już wykorzystywany także w trakcie dwóch poprzednich igrzysk - w 1932 i 1984 roku. Tu mają być: ceremonia otwarcia, zamknięcia oraz zawody lekkoatletyczne.
Wioska olimpijska: Nie powstanie nowa, ale zostanie wykorzystany do tego celu kampus Uniwersytetu Kalifornijskiego. To o tyle wygodne rozwiązanie, że na miejscu jest stadion lekkoatletyczny, korty tenisowe oraz baseny. To oznacza, że sportowcy niemal w zasięgu ręki będą mieli obiekty treningowe.