tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Włochy zorganizują zimowe igrzyska olimpijskie z Austrią?

– Włochy planują zorganizować zimowe igrzyska olimpijskie w 2026 roku wspólnie z Austrią – powiedział w wywiadzie dla mediolańskiej gazety "Sole 24" minister sportu tego kraju Luca Lotti.
(fot. Getty)

Olimpijskie barwy wieży Eiffla. Euforia w Paryżu po decyzji MKOl

– Planujemy współpracę włoskich miast Trydent i Bolzano oraz austriackiego Innsbrucku, aby osiągnąć wspólny cel – gościć olimpijczyków w 2026 roku – powiedział.

W 2016 roku Rzym zrezygnował ze starań o organizację letnich igrzysk w 2024 roku. Stolica Włoch po raz drugi w ostatnich czterech latach wycofała się z rywalizacji. Poprzednio starania o igrzyska 2020 zablokował ówczesny premier Mario Monti, argumentując decyzję trudną sytuacją ekonomiczną kraju. –Dziwię się, że tak się stało. Politycy wycofali kandydaturę ze strachu przed przegraną. Rzym stracił przez to 2 mld euro – powiedział szef włoskiego sportu.

Włochy były organizatorem zimowych igrzysk olimpijskich w Cortinie d'Ampezzo w 1956 roku i w Turynie w 2006 roku oraz raz letnich w Rzymie w 1960.

W Austrii najlepsi sportowcy świata rywalizowali o medale igrzysk zimowych dwukrotnie w Innsbrucku, w 1964 oraz w 1976 roku.

podobne informacje

Rada miejska Calgary poparła starania o igrzyska

Stoch przed życiową szansą. Dogoni legendę?

Rekordowa liczba turystów w Japonii przed igrzyskami w Tokio

Pjongczang 2018: wspólna reprezentacja Korei w hokeju kobiet?