tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Akcja "pokonać Hiszpanię". Jak nie Słowenia, to kto?

Rewelacja mistrzostw kontra bezapelacyjny faworyt w półfinale EuroBasketu 2017. Trudno będzie znaleźć sposób na pokonanie Hiszpanów, ale jeśli ktoś ma to zrobić, to Słoweńcy są na pierwszym miejscu na liście. Gdzie Słowenia może szukać przewagi? Wymieniamy pięć punktów.
Goran Dragić (fot. PAP/EPA)

TRANSMISJA MECZU HISZPANIA – SŁOWENIA OD GODZ. 20:20 W SPORT.TVP.PL I APLIKACJI. RETRANSMISJA OD GODZ. 23:35 W TVP SPORT

1. Głód sukcesu

Słowenia jeszcze nigdy nie zdobyła medalu EuroBasketu. Teraz jest bardzo blisko i entuzjazm może ich ponieść do sprawienia niespodzianki. Natomiast Hiszpanie nie mają takiego parcia na sukces. W ostatnich ośmiu latach trzy razy sięgali po mistrzostwo Europy. Zespół Sergio Scariolo ma w składzie zawodników, którzy nie muszą już nic udowadniać. To szansa Słoweńców.

ME, 1/4 finału: Słowenia – Łotwa (skrót) 2. Goran Dragić

Pod względem zdobywanych punktów miał tylko jeden słabszy mecz – z Ukrainą. Poza tym prezentuje się tak, jak podczas sezonu zasadniczego w NBA, gdzie praktycznie w pojedynkę ciągnął za uszy Miami Heat i o mały włos wciągnął ich do play-off.

Jest zdecydowanym liderem i oprócz wspomnianego meczu z Ukrainą nie ma wahań formy. Hiszpania ma więcej liderów, ale żaden z nich nie jest w takiej dyspozycji jak Dragić. To zawodnik, który może przechylić szalę na korzyść Słowenii.

3. Młodzież w akcji

Chodzi oczywiście o Lukę Donicica. Były obawy czy zaledwie 18-letni obwodowy poradzi sobie z presją mistrzostw Europy, ale już pierwszy mecz z Polską rozwiał te wątpliwości. Zdobywa prawie 16 punktów i ma ponad trzy asysty na mecz. Na pewno pomoże Dragiciowi.

ME, 1/4 finału: Hiszpania – Niemcy (skrót) 4. Zimna krew w końcowych minutach

Hiszpanie wszystkie dotychczasowe spotkania wygrywali pewnie. Najwięcej problemów sprawili im Chorwaci, ale i tak mieli wszystko pod kontrolą. Natomiast Słoweńcy zwycięstwa z Finlandią czy Łotwą wywalczyli po mądrze rozegranych końcówkach. Jeśli dojdzie do emocji w ostatnich sekundach, Słoweńcy mogą być na to lepiej przygotowani.

5. Igor Kokoszkow

Do ostatnich trzech mistrzostw Europy Hiszpanów poprowadził Sergio Scariolo. Natomiast Kokoszkow nie osiągnął niczego wielkiego w rozgrywkach międzynarodowych. Przez kilka lat prowadził reprezentację Gruzji, z którą najwyżej zajął 11. miejsce na EuroBaskecie. Teraz wieloletni asystent w klubach NBA ma szansę wyjść z cienia, a awans do finału kosztem obrońców tytułu sprawił, że będzie rozchwytywany w Europie, a może także dostanie szansę samotnego prowadzenia zespołu w najlepszej lidze świata. Serbski trener, tak jak jego zawodnicy, ma większe ciśnienie na sukces.

Kto awansuje do finału EuroBasketu?
Kto awansuje do finału EuroBasketu?
  • 53.6%Słowenia
  • 46.4%Hiszpania
ME, 1/4 finału: Włochy – Serbia (skrót)
ME, 1/4 finału: Grecja – Rosja (skrót)

podobne informacje

Dragić nie czuje się bohaterem. "To sport drużynowy"

Słowenia mistrzem Europy! Kapitalny mecz Dragicia

Brąz dla Hiszpanów. Bracia Gasolowie poza zasięgiem

"Nigdy nie było takiej euforii" – Słowenia chce złota