tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Link do historii Przemysława Babiarza

Gospodarzem programu jest Przemysław Babiarz, który zajmuje się zupełnie nieznanymi albo mniej znanymi faktami z historii różnych dyscyplin. Jest zakochany w królowej sportu, ale w programie nie zabraknie też wątków z aren piłkarskich, pływackich czy bokserskich.

najnowsze odcinki

Link do historii (odc. 2): rekordowy tartan Skry

3.10.2017 17:00 Link do historii Przemysława Babiarza
Stadion warszawskiej Skry jako pierwszy nie tylko w Polsce, ale w całej Europie Środkowo-Wschodniej mógł się pochwalić nawierzchnią tartanową. I to już w 1969 roku! Gościł najlepszych lekkoatletów i często był świadkiem rekordowych startów. Szczególnie dwa zapisały się na kartach historii. 13 czerwca 1980 roku Grażyna Rabsztyn pobiła rekord świata w biegu na 100 m ppł, a jej wynik 12,36 – mimo upływu wielu lat – jest wciąż obecnym rekordem Polski. Z kolei 9 czerwca 1984 roku Marian Woronin jako pierwszy biały sportowiec zszedł poniżej 10 sekund (9,992 s) w biegu na 100 metrów. Do tej pory żaden reprezentant Polski nie poprawił jego wyniku. Przewodnikiem po historii rekordów na tartanie Skry Warszawa jest dziennikarz TVP Sport, Przemysław Babiarz.

Link do historii (odc. 1): talizman drużyny Górskiego

17.09.2017 17:15 Link do historii Przemysława Babiarza
W tym roku obchodzimy 45. rocznicę złotego medalu olimpijskiego drużyny Kazimierza Górskiego w Monachium. Przed decydującymi meczami z ZSRR i Węgrami piłkarze otrzymali niespodziewaną "pomoc" od innego uczestnika igrzysk, Józefa Zapędzkiego, który kilka dni wcześniej zdobył złoto w strzelaniu z pistoletu szybkostrzelnego.