tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Link do historii Przemysława Babiarza

Gospodarzem programu jest Przemysław Babiarz, który zajmuje się zupełnie nieznanymi albo mniej znanymi faktami z historii różnych dyscyplin. Jest zakochany w królowej sportu, ale w programie nie zabraknie też wątków z aren piłkarskich, pływackich czy bokserskich.

najnowsze odcinki

Link do historii (odc. 8): 20 lat bez Władysława Komara i Tadeusza Ślusarskiego...

17.08.2018 08:25 Link do historii Przemysława Babiarza
W kolejnym odcinku programu "Link do historii Przemysława Babiarza" wspomnienie Władysława Komara i Tadeusza Ślusarskiego, mistrzów olimpijskich odpowiednio z Monachium 1972 i Montrealu 1976. 20 lat temu – 17 sierpnia 1998 roku – zginęli w wypadku samochodowym.

Link do historii (odc. 6): zwycięzcy TCS bez szczęścia w IO

28.12.2017 13:00 Link do historii Przemysława Babiarza
Turniej Czterech Skoczni jest jak Wielki Szlem w tenisie. W jego historii zapisali się również Polacy. Adam Małysz wygrał 49. TCS z rekordową przewagą – miał ponad 100 punktów nad drugim w klasyfikacji Janne Ahonenem.

Z kolei do Fina należy inny rekord – aż pięciokrotnie wygrał Turniejów Czterech Skoczni. Po raz pierwszy dokonał tego w sezonie 1998/99, mimo że nie zwyciężył w żadnym z czterech konkursów. Ahonen był wcale wyjątkiem, bo takich skoczków było więcej.

A jak triumfatorzy TCS radzili sobie później na igrzyskach? Przemysław Babiarz sprawdził ostatnie sezony olimpijskie i wnioski nie są optymistyczne. Po raz ostatni zwycięzca TCS zdobył złoto na ZIO w 1998 roku. Czy tę niemoc przełamie Kamil Stoch? Nie będzie to łatwe, bo najpierw musi obronić trofeum w TCS, które wywalczył przed rokiem...

Link do historii (odc. 5): Meksyk – stały bywalec mistrzostw świata

12.11.2017 12:49 Link do historii Przemysława Babiarza
W kolejnym odcinku programu dziennikarz TVP – Przemysław Babiarz – przybliża historię fenomenu reprezentacji Meksyku, z którą polscy piłkarze rozegrają najbliższy mecz. Transmisja w poniedziałek (studio – 18:45, mecz – 20:45) w TVP1, TVP Sport, SPORT.TVP.PL i aplikacji mobilnej.

Link do historii (odc. 4): tajemnica koszulek reprezentacji Urugwaju

10.11.2017 09:23 Link do historii Przemysława Babiarza
Reprezentacje, które zwyciężały w finałach mistrzostw świata, mają prawo umieścić gwiazdkę na koszulce. Każdy tytuł oznacza jedną gwiazdkę, która jest traktowana jako najwyższe odznaczenie. Reprezentacja Urugwaju dwa razy triumfowała na mundialu, ale na koszulkach ma cztery gwiazdki. Dlaczego? Z odpowiedzią śpieszy Przemysław Babiarz.

Link do historii (odc. 2): rekordowy tartan Skry

3.10.2017 17:00 Link do historii Przemysława Babiarza
Stadion warszawskiej Skry jako pierwszy nie tylko w Polsce, ale w całej Europie Środkowo-Wschodniej mógł się pochwalić nawierzchnią tartanową. I to już w 1969 roku! Gościł najlepszych lekkoatletów i często był świadkiem rekordowych startów. Szczególnie dwa zapisały się na kartach historii. 13 czerwca 1980 roku Grażyna Rabsztyn pobiła rekord świata w biegu na 100 m ppł, a jej wynik 12,36 – mimo upływu wielu lat – jest wciąż obecnym rekordem Polski. Z kolei 9 czerwca 1984 roku Marian Woronin jako pierwszy biały sportowiec zszedł poniżej 10 sekund (9,992 s) w biegu na 100 metrów. Do tej pory żaden reprezentant Polski nie poprawił jego wyniku. Przewodnikiem po historii rekordów na tartanie Skry Warszawa jest dziennikarz TVP Sport, Przemysław Babiarz.

Link do historii (odc. 1): talizman drużyny Górskiego

17.09.2017 17:15 Link do historii Przemysława Babiarza
W tym roku obchodzimy 45. rocznicę złotego medalu olimpijskiego drużyny Kazimierza Górskiego w Monachium. Przed decydującymi meczami z ZSRR i Węgrami piłkarze otrzymali niespodziewaną "pomoc" od innego uczestnika igrzysk, Józefa Zapędzkiego, który kilka dni wcześniej zdobył złoto w strzelaniu z pistoletu szybkostrzelnego.