tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

DME w tenisie stołowym: nowy format od 2019 roku

Po 24 zespoły kobiet i mężczyzn będą uczestniczyć od 2019 roku w drużynowych mistrzostwach Europy w tenisie stołowym. W zakończonej w niedzielę tegorocznej edycji DME w Luksemburgu startowało 80 ekip – 38 żeńskich i 42 męskie.
Daniel Górak (fot. Getty Images)

Tylko 24 zespoły zagrają w DME za dwa lata, ale za to wszystkie będą miały szansę walczyć o medale. W kwalifikacjach nie będzie uczestniczył obrońca tytułu i gospodarz mistrzostw. W turnieju finałowym 24 drużyny zostaną podzielone na osiem grup po trzy zespoły. Zwycięzcy każdej z nich awansują do ćwierćfinałów i dalej będą rywalizować systemem pucharowym – powiedział dyrektor sportowy Polskiego Związku Tenisa Stołowego Stefan Dryszel.

Do tej pory o medale DME walczyło 16 najlepszych reprezentacji kobiecych i męskich (po cztery drużyny w czterech grupach w najwyższej kategorii) wyłonionych w kwalifikacjach. Pozostałe mogły zająć co najwyżej 17. miejsce. Teraz zwiększy się liczba ekip grających o tytuły.

Eliminacje potrwają przez cały 2018 i do połowy 2019 roku. Będą na pewno koszyki, pytanie, czy według rankingu światowego czy na podstawie wyników w Luksemburgu – dodał Dryszel.

W Luksemburgu złote krążki zdobyli Niemcy i Rumunki. Biało-czerwoni spisali się gorzej niż w poprzednich edycjach; Polki były 7., a Polacy uplasowali się na 12. pozycji.

podobne informacje

Duży transfer. Polak zagra w lidze francuskiej

DME w tenisie stołowym: porażka Polaków z Rumunami

DME: trzecia porażka Polaków

Superliga: Zatówka lepszy od siódmej rakiety świata