tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Prezydent FIVB: nie ma szans na skrócenie karencji Leona

Prezydent Międzynarodowej Federacji Piłki Siatkowej (FIVB) Ary Graca pozbawił nadziei kibiców, którzy liczyli na to, że Wilfredo Leon zadebiutuje w reprezentacji Polski wcześniej niż 24 lipca 2019 roku. – Nie ma co liczyć na skrócenie karencji – zaznaczył Brazylijczyk.
Wilfredo Leon (fot. Getty Images)

Wywiad z menedżerem Leona: igrzyska jego największą ambicją

Jeśli pozwoliłbym na to, by trwała ona krócej w przypadku Leona, to tego samego domagaliby się inni gracze i federacje. Mogę wam powiedzieć, że jeśli Leon jest ważny dla Polaków, to jeszcze ważniejszy dla Brazylii jest Joandry Leal Hidalgo. Nie jest to kwestia pieniędzy. Gdyby chodziło o nie, to Katar od ręki mógłby sobie załatwić do reprezentacji kilku zawodników – podkreślił z uśmiechem na spotkaniu z dziennikarzami w Warszawie Graca.

Ary Graca (fot. Getty Images) Jak zaznaczył działacz, dodatkowo niektórzy mogliby mieć zastrzeżenia, dlaczego akurat życzliwie potraktowano 24-letniego przyjmującego. – Nie grał on nigdy w polskim klubie, nie mieszka na co dzień w waszym kraju – wyliczał szef FIVB.

Jednocześnie zaznaczył, że ważnym czynnikiem w przypadku zatwierdzenia zmiany federacji macierzystej przez Leona był fakt, że pochodzi on z Kuby. – Gracze z tego kraju szukają szansy w innych drużynach narodowych: Leon w polskiej, Leal w brazylijskiej, a Osmany Juantorena we włoskiej – przypomniał.

Graca odniósł się też do tematu obfitującego w liczne turnieje i rozgrywki kalendarza. – To wielki problem. Zastanawiamy się wciąż, czy lepszym jest model z rozdzieleniem roku kalendarzowego na część klubową i reprezentacyjną, czy też pomieszanie ich. Wciąż zbieramy opinie na temat tego, co jest lepsze. Nie mamy jeszcze rozwiązania, ale pracy nad tym trwają – skwitował.

Nie przekonał go argument, że wielu czołowych zawodników narzeka na brak czasu na odpoczynek. – Mówimy o grupie graczy, którzy grają w reprezentacjach, a w Polsce czy Brazylii jest jeszcze dwa tysiące innych siatkarzy, którzy czekają z niecierpliwością na rozpoczęcie rywalizacji. Poza tym zawodnicy po powrocie z kadry mogliby odpocząć, ale to kluby – jako ci, którzy im płacą - wymagają od nich, by grali od razu. Sam byłem przez wiele lat sportowcem i naprawdę troszczę się o ich los – zastrzegł Brazylijczyk.

Jego zdaniem problemem nie są też liczne podróże ani liczba meczów. – Kiedyś podobno, gdy jedna z drużyn czekała długo na kolejny lot, to szkoleniowiec zrobił im trening na lotnisku. To jest szaleństwo – ocenił.

Graca podczas wizyty w Polsce spotkał się z działaczami PZPS oraz przedstawicielami ministerstwa sportu.

podobne informacje

Polak wprowadzi "śniegówkę" na igrzyska? "Rozmawiają tylko z nami"

Ary Graca ponownie wybrany szefem FIVB

Ary Graca: FIVB nie ukarze Rosjan

Kraj igrzysk bez tajemnic: siatka powiązań