tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Dokonać niemożliwego... Polacy marzą o zimowym K2

Polska wyprawa prowadzona przez Krzysztofa Wielickiego chce przejść do historii himalaizmu. W grudniu 2017 roku rozpocznie próbę zimowego wejścia na K2 – ostatni z niezdobytych jeszcze o tej porze roku ośmiotysięczników.
Szczyt K2 (fot. PAP/DPA)

NA GRANI... WYWIAD Z ADAMEM BIELECKIM

Wielicki to pierwszy zimowy zdobywca Everestu oraz piąty na świecie człowiek, który zdobył Koronę Himalajów i Karakorum. 17 lutego 1980 roku – jako członek narodowej wyprawy na Mount Everest pod kierownictwem Andrzeja Zawady – wspólnie z Leszkiem Cichym dokonał pierwszego zimowego wejścia na Dach Świata. Tym razem pokieruje wyprawą, podczas której z K2 zmierzy się 10 polskich alpinistów oraz pochodzący z Rosji Denis Urubko.

Adam Bielecki na tle K2 (fot. archiwum Adama Bieleckiego) Dużo wcześniej złożyłem propozycję Urubce, aby wybrał się z nami. Jednak długo nie dawał ostatecznej decyzji, miał inne plany. Niedawno oświadczyłem: idziesz teraz, albo nigdy. Decyzję podjął dosłownie przed chwilą – idzie z nami, z czego się bardzo cieszę. To mocny i doświadczony alpinista, który od lutego 2015 roku ma polskie obywatelstwo – powiedział Wielicki.

Dodał, że w planach był udział 12 osób, ale ostatecznie będzie 11. Są to, oprócz już wymienionych: Adam Bielecki, Marek Chmielarski, Rafał Fronia, Janusz Gołąb, Marcin Kaczkan, Artur Małek, Piotr Tomala, Krzysztof Wranicz i Dariusz Załuski. Ekipa ma wyruszyć z Polski pod koniec grudnia.

W tym zespole mamy szansę zdobycia K2 – ocenił Gołąb, który wraz z Bieleckim 9 marca 2012 roku dokonał pierwszego wejścia zimowego na Gaszerbrum I (8068 m). – Przed nami wielkie sportowe wyzwanie. Przygotowujemy się do niego nie od dziś. Nie planujemy korzystać z aparatów tlenowych. O K2 mówi się, że to trzeci biegun Ziemi – dodał.

Adam Bielecki o K2 Bielecki zwrócił uwagę, że na wysokości ponad 8000 m prędkość wiatru może dochodzić nawet do 220-250 km/h. W takich warunkach prowadzenie działalności na górze jest niemożliwe. Okna pogodowe, kiedy wiatr zanika, są krótkotrwałe. Wcelowanie się w takie okno będzie kluczem do osiągnięcia celu.

Wspinałem się ze wszystkich stron na K2 i wiem, że wszędzie wieje tak samo, nie ma żadnej różnicy. Podstawowym problemem będzie przede wszystkim wiatr – uważa Wielicki, który jako pierwszy stanął zimą na Evereście, Kanczendzondze i Lhotse.

K2 było atakowane zimą tylko trzykrotnie w całej swojej historii. Na przełomie 1987 i 1988 roku próbę podjęła międzynarodowa grupa pod kierunkiem Andrzeja Zawady, w 2003 roku ekipą dowodził Wielicki, a w 2012 roku wspinali się Rosjanie. Żadna z tych ekspedycji nie przekroczyła jednak progu 8000 m.

Prezes PZA Piotr Pustelnik poinformował, że wyprawa pod hasłem #K2dlaPolaków pozyskała wsparcie Ministerstwa Sportu i Turystyki. Resort dofinansuje przedsięwzięcie w ramach konkursu "Wspieranie promocji Polski w pionierskich osiągnięciach sportowych na świecie na lata 2017-2019". Natomiast partnerem strategicznym została marka LOTTO. Dotychczas zimą zdobytych zostało 13 ośmiotysięczników – na dziesięć z nich pierwszego wejścia dokonali Polacy.

W MARYNARCE NA EVEREST. CZY MALLORY DOTARŁ NA SZCZYT?


NIEDOKOŃCZONA KARAWANA DO MARZEŃ WANDY RUTKIEWICZ...

Retro TVP: 100 pytań do... Jerzego Kukuczki

podobne informacje

"Albo razem, albo w ogóle" – rozmowa z Pauliną Paszek

Polacy ponownie zaatakują K2. Znamy termin wyprawy

Wyprawa na K2. "Nadal czekamy na poprawę pogody"

Moro o słowach Denisa Urubki: nie mogę tego zaakceptować