tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

MŚ: waleczna Niewiadoma. Medal był blisko...

Katarzyna Niewiadoma bardzo ambitnie walczyła o medal kolarskich mistrzostw świata w Bergen w wyścigu elity ze startu wspólnego, ale ostatecznie uplasowała się na piątej pozycji. To najlepszy wynik w historii startów Polek w tej imprezie. Trasę długości 152 kilometrów najszybciej pokonała Holenderka Chantal Blaak.
Katarzyna Niewiadoma (w środku) (fot. PAP)

Blaak zaatakowała 8 km przed metą, zostawiając sześć towarzyszek ucieczki, w tym Niewiadomą. Dojechała do finiszu z bezpieczną przewagą 28 sekund.

Wydawało się, że o pozostałe medale będą walczyć pozostałe zawodniczki z tej czołówki, ale na ostatnim odcinku doścignęła je druga grupa. Srebrny medal zdobyła Australijka Katrin Garfoot, a brązowy – obrończyni tytułu z Kataru Dunka Amalie Dideriksen.

Niewiadoma nigdy jeszcze nie była tak blisko podium mistrzostw świata. W sobotę zaprezentowała świetną formę i nawiązała walkę z koalicją niezwykle silnych Holenderek.

Zawodniczki osiem razy musiały pokonać Łososiowe Wzgórze, najtrudniejszą przeszkodę na 19-kilometrowej rundzie. Przez sześć okrążeń Niewiadoma spokojnie jechała w stopniowo topniejącym peletonie. Po raz pierwszy pokazała się w połowie przedostatniej rundzie, gdy na Łososiowym Wzgórzu uformowała się 11-osobowa czołówka.

Chantal Blaak (fot. PAP/EPA) Z tej grupy odskoczyły na zjeździe Blaak oraz Brytyjka Hannah Barnes i Francuzka Audrey Cordon-Ragot. Na 12 km przed metą trzy prowadzące zawodniczki miały 40 sekund przewagi nad pościgową grupą.

Wtedy Niewiadoma na ostatnim już podjeździe na Łososiowe Wzgórze mocniej nacisnęła na pedały i w bardzo krótkim czasie odrobiła straty, ale pociągnęła za sobą trzy rywalki, w tym mistrzynię olimpijską Annę van der Breggen oraz kolejną Holenderkę Annemiek van Vleuten. W ten sposób powstała siedmioosobowa nowa czołówka z trzema kolarkami w pomarańczowych koszulkach.

To była najpiękniejsza akcja całego wyścigu. Telewizje na pewno będą ją wielokrotnie powtarzać – skomentował zainicjowaną przez Niewiadomą pogoń trener kadry Mariusz Mazur.

Holenderki były w komfortowej sytuacji. Mogły atakować po kolei, wyczerpując siły konkurentek. Gdy osiem kilometrów przed metą ponownie zaatakowała Blaak, nikt jej nie gonił i mistrzyni Kraju Tulipanów pojechała samotnie po złoty medal.

Pozostałe zawodniczki z czołówki nie stanęły nawet na podium - kilkaset metrów przed metą peleton je doścignął. – Jechałyśmy tak wolno, że wiedziałam, że nas dogonią – powiedziała zawodniczka z Podhala, która niekorzystne rozstrzygnięcie przyjęła jednak z pogodą ducha.

Druga z reprezentantek Polski Eugenia Bujak finiszowała w tej samej grupie co Niewiadoma – na 34. miejscu. – Nie chciałam napędzać pogoni za grupką Kasi, dlatego byłam na dalszej pozycji w peletonie. Myślałam, że może się jej uda dojechać do mety. W pościg najbardziej angażowały się Norweżki. Szkoda, ale piąte miejsce Kasi to dobry wynik – oceniła.

Pozostałe Polki nie ukończyły rywalizacji.

W niedzielę o medale w wyścigu ze startu wspólnego rywalizować będzie elita mężczyzn. Liderem sześcioosobowej reprezentacji Polski będzie Michał Kwiatkowski, który zdobył mistrzostwo świata w 2014 roku w hiszpańskiej Ponferradzie. Transmisja w TVP Sport, SPORT.TVP.PL i w aplikacji mobilnej od 10:00.Wyniki:
1. Chantal Blaak (Holandia) 4:06:30
2. Katrin Garfoot (Australia) + 28 s.
3. Amalie Dideriksen (Dania)
4. Annemiek Van Vleuten (Holandia)
5. Katarzyna Niewiadoma (Polska)
6. Christine Majerus (Luksemburg)
7. Susanne Andersen (Norwegia)
8. Anna Van Der Breggen (Holandia)
9. Emilia Fahlin (Szwecja)
10. Elena Cecchini (Włochy)
---
34. Eugenia Bujak (Polska) +28 s.
Marta Lach – nie ukończyła
Małgorzata Jasińska – nie ukończyła
Ewelina Szybiak – nie ukończyła
Anna Plichta – nie ukończyła


KOLARSKIE MŚ: JOHANSEN WYGRAŁ WYŚCIG JUNIORÓW

Kolarstwo, MŚ w Bergen: Niewiadoma blisko medalu!
Kolarstwo, MŚ w Bergen: wyścig kobiet (elity ze startu wspólnego)

podobne informacje

La Course by le Tour de France: Niewiadoma szósta, wygrana van Vleuten

Giro Rosa: Vos wygrała etap, van Vleuten wciąż liderką

Giro Rosa: Van Vleuten liderką, awans Niewiadomej

Giro Rosa: kolejne etapowe zwycięstwo Belgijki D'Hoore