tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Borussia komentuje wyniki wyborów? "Razem przeciwko rasizmowi""

"Piłka nożna i nazizm po prostu do siebie nie pasują" – film pod takim tytułem opublikowała Borussia Dortmund na swoim Twitterze. Wydaje się, że data zamieszczenia go nieprzypadkowa zbiegła się z wynikami wyborów w Niemczech.
Nosidło do piwa na Signal Iduna Park (Fot. Twitter/Mozzarella)

Tak się bawi, tak się bawi Bawaria! Bayern świętuje Oktoberfest

Filmu nie opatrzono co prawda żadnym komentarzem, ale opublikowany został w niedzielę wieczorem, tuż po ogłoszeniu wyników wyborów parlamentarnych. 13 proc. dostała w nich Alternatywa dla Niemiec (AfD).

Politycy tego skrajnie prawicowego ugrupowania nieraz z sympatią wypowiadali się o nazistowskiej przeszłości kraju. Alexander Gauland, jeden z jej liderów, twierdzi, że Niemcy powinni być dumni z tego, co osiągnął Wehrmacht. Inni politycy AfD nazywali hańbą berliński pomnik ofiar Holokaustu oraz przerzucali na Polskę odpowiedzialność za wybuch II wojny światowej.

Borussia pod filmem w żaden sposób nie odniosła się ani do tych wypowiedzi, ani wyników wyborów. Przekaz wydaje się jasny – w humorystyczny sposób wyśmiano ideologię nazistowską. Wszystko opatrzono napisami "Piłka nożna i nazizm po prostu do siebie nie pasują", "Borussia łączy. Razem przeciwko rasizmowi", a na końcu dumnym podpisem "Inicjatywa BVB".

Na Signal Iduna Park informacji z takim przesłaniem można znaleźć więcej. Choćby papierowe nosidła na kubki z piwem opatrzone są napisem "Nie ma piwa dla rasistów! Piłka nożna, piwo, kosmopolityzm".

PSG – Bayern, Neymar vs "Lewy" w środę od 20:20 w TVP

podobne informacje

Konkurencja dla Piszczka. Borussia sięgnęła po obrońcę Realu

Sokratis Papastatopulos nowym piłkarzem Arsenalu

Borussia Dortmund się wzmacnia. Wsparcie dla Piszczka

Wspaniałe finały Ligi Mistrzów. Który z nich był najpiękniejszy?