tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Sąd zamknął sprawę śmierci Marco Pantaniego

Dochodzenie w sprawie śmierci w 2004 roku włoskiego kolarza Marco Pantaniego zostało definitywnie zamknięte. W czwartek Sąd Kasacyjny odrzucił apelację wniesioną przez prawników rodziny słynnego "Pirata", która domagała się kontynuowania śledztwa.
Marco Pantani (fot. Getty)

Artysta epoki dopingu. Jak zginął Marco Pantani?

Sąd uznał, że apelacja była "niedopuszczalna" i wynikała z "bezpodstawnej informacji o przestępstwie". Nakazał też stronie skarżącej ponieść koszty postępowania sądowego.

W 2014 roku, dziesięć lat po śmierci Pantaniego, prokuratura w Rimini wznowiła dochodzenie. Powodem była nowa ekspertyza specjalisty w dziedzinie medycyny sądowej profesora Francesco Marii Avato. Według jego opinii wielka ilość narkotyków, znaleziona w ciele Pantaniego, nie mogła zostać przyjęta w inny sposób niż z wodą. "La Gazzetta dello Sport" pod dramatycznym tytułem "Pantani został zamordowany?" postawiła wówczas hipotezę, że "Pirat" mógł zostać pobity i zmuszony do wypicia kokainy zmieszanej z wodą.

O wznowienie śledztwa starała się matka Pantaniego, Tonina, która nigdy nie wierzyła w samobójstwo syna.

W czerwcu 2016 roku sąd w Rimini zamknął jednak śledztwo, nie znajdując śladów przestępstwa. Od tego wyroku odwołał się do Sądu Kasacyjnego reprezentujący rodzinę adwokat Antonio De Rensis.

Mural na cześć Marco Pantaniego na trasie Giro d'Italia (fot. Getty) Pantani był ostatnim kolarzem, który w jednym roku - 1998 - wygrał Giro d'Italia i Tour de France. Uwielbiano go za wspaniałą jazdę po górach. W następnym sezonie został jednak wykluczony z Giro z powodu niewłaściwych parametrów krwi (podwyższony hematokryt) i nigdy już nie powrócił na szczyt.

Znaleziono go martwego 14 lutego 2004 roku w pokoju hotelowym w Rimini, nadmorskim kurorcie nad Adriatykiem. Miał 34 lata.

W pogrzebie kolarza w rodzinnym Cesenatico uczestniczyło 20 tys. osób. Sekcja zwłok wykazała, że przyczyną śmierci było przedawkowanie narkotyków w połączeniu z lekami antydepresyjnymi.

podobne informacje

Quintana jak Pantani? "Jestem w stanie to zrobić"

Szmyd: swój potencjał wykorzystałem w 120 procentach

Giro d'Italia: setna edycja hołdem złożonym wielkim mistrzom

Pantani zamordowany? "Zmuszony do przedawkowania"