tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Fabiański mocnym punktem kadry. Lepszy tylko De Gea

Swansea City znów zawodzi, ale kibice nie mogą mieć zastrzeżeń do Łukasza Fabiańskiego. Jest jednym z najwyżej ocenianych bramkarzy w lidze (obok Davida De Gei i Petra Cecha), a nieliczne punkty zespół zawdzięcza jego świetnej formie. To oznacza, że umocnił pozycję w reprezentacji Polski.
Łukasz Fabiański (P) w meczu z West Hamem (fot. Getty)

Wielkie turnieje i kadra w TVP od 2018 roku!

W meczu z Danią bynajmniej nie błyszczał. Wpuścił cztery gole, a przynajmniej jeden mocno go obciążał. Adam Nawałka dał mu jednak kredyt zaufania i wystawił również na spotkanie z Kazachstanem (3:0). Dlatego przed finiszem eliminacji dyskusja o tym, kto jest numerem jeden w kadrze, nie ma sensu. Wojciech Szczęsny od ostatniego zgrupowania zagrał w Juventusie w dwóch meczach na siedem możliwych. Fabiański – w czterech na pięć. Odpoczywał jedynie w 3. rundzie Pucharu Ligi.

Fabiański: nie będzie powtórki z ostatniego meczu z Armenią Patrząc na "suche" rezultaty można się niepokoić – od poprzedniej przerwy na reprezentacje Swansea mecz zremisowało (0:0 z Tottenhamem) i trzy przegrało (0:1 z Newcastle, 1:2 z Watfordem i 0:1 z West Hamem). Po siedmiu kolejkach ma tyle samo punktów co Leicester, ale z trzema strzelonymi golami jest w strefie spadkowej.

Fabiański jest jednak ostatnim, którego można winić za ten stan rzeczy. W większości meczów ratował honor zespołu Paula Clementa i to dzięki niemu Swansea straciło tylko osiem goli – mniej niż osiem innych drużyn w lidze i tyle samo co piąty Arsenal i dziesiąty West Brom. W sobotę przegrało w Londynie z West Hamem i była to pierwsza wyjazdowa porażka w tym sezonie. Poza swoim stadionem zremisowali 0:0 z Southampton, wygrali 2:0 z Crystal Palace i zremisowali 0:0 z Tottenhamem. Oceny Fabiańskiego za te mecze? Kolejno: 7.24, 7.61, 8.69 (w skali 1-10, wg WhoScored.com).

W meczu z West Hamem Polak też bronił wybornie i gdyby nie on, rywale wygraliby wyżej niż 1:0 po golu w 90. minucie. WhoScored.com klasyfikuje go na trzecim miejscu wśród bramkarzy grających od początku sezonu (średnia ocen – 7.04). Wyższe noty mają tylko Petr Cech (7.12) i David De Gea (7.09). A gdyby wziąć pod uwagę tylko mecze wyjazdowe, to byłby numerem jeden. Niestety, w tym sezonie Swansea słabo gra u siebie.

Najlepsi bramkarze Premier League w sezonie 2017/18 według Squawka.com (fot. squawka.com)

Serwis statystyczny Squawka.com klasyfikuje Polaka jeszcze wyżej – na drugim miejscu, tylko za De Geą. Hiszpan gra jednak w zespole, który jest współliderem i nie traci goli. Fabiański musi zwijać się jak w ukropie w bramce jednej z najsłabszych drużyn w stawce. Miał najwięcej interwencji ze wszystkich bramkarzy – 29.

Bramkarze z największą liczbą interwencji w tym sezonie (fot. WhoScored.com)

Sam nie uchroni jednak Swansea przed spadkiem. W zeszłym sezonie był najlepszym obok Gylfiego Sigurdssona graczem zespołu, ale utrzymanie udało się zagwarantować dopiero na ostatniej prostej. W tym sezonie Sigurdssona już nie ma, a pozbawiona lidera drużyna gra bardzo źle. Clement musi jak najszybciej znaleźć receptę na grę w ataku.

Takich problemów nie ma Nawałka. Polska prowadzi w grupie i wszystko ma w swoich rękach. W czwartek w Erywaniu będzie musiała jednak zagrać lepiej niż rok temu na Stadionie Narodowym. Wtedy udało się wygrać z Armenią dopiero po ostatniej akcji, a wcześniej zasłonięty Fabiański za późno zareagował i był gol dla Ormian. – Doświadczenie z tamtego meczu i stawka zmotywują nas do wygranej –obiecał przed czwartkowym meczem. Trzymamy za słowo.

Statystyki Fabiańskiego przed sobotnim meczem z West Hamem (0:1) (fot. WhoScored.com)
Nawałka: Armenia? Groźna i agresywna
Maciej Rybus: najważniejsze, że nie musimy nikogo gonić
Rafał Wolski: cel? wskoczyć do składu i pokazać co potrafię
Największy problem Nawałki. Jak zastąpić Milika?
Marek Saganowski: kadra ponownie ma generała

podobne informacje

Nie tylko Fabiański. West Ham przyciąga gwiazdy

Mundial 2018. Oceny Polaków: Lewandowski (prawie) najgorszy

Mundial 2018. Glik o swojej zmianie. "Byłem nią zaskoczony"

Mundial 2018. Pechowe turnieje Szczęsnego. "Fabiański postąpiłby inaczej"