tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Pirazzi zdyskwalifikowany. Zakaz ścigania przez cztery lata

Włoski kolarz Stefano Pirazzi został zdyskwalifiowany na cztery lata za stosowanie dopingu. Niedozwolony środek wykryto także w organizmie Raimondasa Rumsasa juniora.
Stefano Pirazzi (fot. Getty Images)

Pirazzi i jego kolega z ekipy Bardiani – Nicola Ruffoni zostali tymczasowo zawieszeni przez Międzynarodową Unię Kolarską (UCI) na początku maja, na dzień przed rozpoczęciem Giro d'Italia, w którym obaj mieli wystartować. Jak informowała wtedy UCI, w próbkach pobranych od nich 25 i 26 kwietnia wykryto "peptydy uwalniające hormon wzrostu".

We wtorek UCI ogłosiła, że 30-letni Pirazzi będzie mógł powrócić do ścigania dopiero po 3 maja 2021 roku. Sankcje w stosunku do Ruffoniego mają być ogłoszone w późniejszym terminie.

Pirazzi, najlepszy "góral" Giro 2013 i zwycięzca etapu w 2014 roku, miał być w wyścigu Dookoła Włoch liderem grupy Bardiani.

Rumsas junior na dopingu

Peptyd uwalniający hormon wzrostu wykryto również w próbce pobranej 4 września od Raimondasa Rumsasa juniora. 23-letni zawodnik został tymczasowo zawieszony przez Włoską Agencję Antydopingową.

Jest on starszym synem słynnego litewskiego kolarza Raimondasa Rumsasa. Młodszy z synów, Linas, który również uprawiał kolarstwo, zmarł nagle w swoim domu 2 maja. Prokuratura w Lukce bada okoliczności śmierci, a jednym z podejrzanych jest jego ojciec.

W 2002 roku Rumsas zajął trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej Tour de France, ale ten sukces przyćmił skandal dopingowy. W dniu zakończenia wyścigu francuscy celnicy znaleźli sporą ilość niedozwolonych środków w samochodzie jego żony Edity, która wracała do domu we Włoszech. Wśród zakwestionowanych medykamentów były m.in. erytropoetyna, hormon wzrostu i testosteron. Edita Rumsiene utrzymywała, że leki były przeznaczone dla jej chorej matki mieszkającej na Litwie. Tę wersję podtrzymywał także kolarz.

W styczniu 2006 roku małżeństwo zostało skazane przez sąd we francuskim Bonneville na cztery miesiące więzienia w zawieszeniu za przemyt medykamentów mogących służyć jako środki dopingujące. Wcześniej karierę Rumsasa przerwała wpadka dopingowa podczas Giro d'Italia 2003.

podobne informacje

TdF: Sagan wygrał sprint w Valence

Dolny Śląsk Tour, czyli nowa impreza kolarska w kalendarzu

Pięciu Polaków pojedzie w Tour de France

Kolarstwo: poznaliśmy trasę Wyścigu Solidarności i Olimpijczyków