tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Trudne czasy Radwańskiej. Zagrożone rozstawienie w Australian Open

Agnieszka Radwańska przegrała z Darią Kasatkiną w 3. rundzie turnieju China Open i w efekcie w najnowszym poniedziałkowym rankingu WTA spadnie co najmniej na 17. miejsce. Po raz ostatni niżej była w marcu... 2008 roku.
Agnieszka Radwańska (fot. PAP/EPA)

ZNANA TENISISTKA PRZEŻYŁA STRZELANINĘ W LAS VEGAS

Przed azjatyckim tournee Radwańska oraz jej trener Tomasz Wiktorowski zgodnie zaznaczali, że najważniejszy będzie turniej w Pekinie. Polka przed rokiem wygrała zmagania w stolicy Chin i teraz do obrony miała aż 1000 punktów. Porażka w 3. rundzie oznacza, że od jej dorobku odjętych zostanie 880 "oczek".

Tak Radwańska pokonała Witthoeft. Zobacz skrót! Efekt? Spadek na co najmniej 17. miejsce w rankingu WTA – najniższe od 3487 dni. 23 marca 2008 roku krakowianka była 19. rakietą świata, jednak wtedy sezon zakończyła w czołowej "10". Teraz nie ma na to żadnych szans. Radwańska "zamknie" tegoroczne zmagania w Hongkongu, gdzie do wywalczenia będzie maksymalnie 280 punktów. Problem w tym, że w międzyczasie straci 625 pkt za WTA Finals (dwa zwycięstwa w grupie) oraz 60 za ćwierćfinał w Tiencinie.

Reasumując w najlepszym wypadku będzie miała na koncie 1965 punktów i wypadnie z czołowej "20". Po raz ostatni zakończyła sezon poza TOP20 w 2007 roku. Teoretycznie mogłaby postarać się o "dziką kartę" i spróbować poprawić dorobek w Zhuhai podczas WTA Elite Trophy, jednak Dawid Celt przez wyjazdem do Azji zapewniał, że występ w tym turnieju nie wchodzę w grę.

Takiej opcji nie bierzemy pod uwagę, choć oczywiście w naszej branży niczego nie da się wykluczyć. Tenisiści podejmują decyzje z dnia na dzień i muszą być elastyczni. Punkty i ranking są bardzo ważne, lecz niczego nie będziemy robić na siłę. Jeżeli nie uda się utrzymać obecnej pozycji na liście WTA, świat się nie zawali – przyznał w połowie września na łamach "Przeglądu Sportowego".

Radwańska zameldowała się w 3. rundzie. Zobacz skrót z meczu z Zhang! Może się jednak też tak zdarzyć, że tegoroczne zmagania Radwańska zakończy z dorobkiem 1686 punktów i wypadnie z czołowej "30". W najgorszym wypadku oznaczałoby to brak rozstawienia podczas styczniowego wielkoszlemowego Australian Open.

W grudniu nie planujemy żadnych startów pokazowych, tylko regenerację i solidne przygotowania do nowego sezonu oraz Australian Open. Nie zamierzamy wyłączać silników. Chcemy walczyć i nadrabiać stracony czas. Niestety było go sporo – zakończył drugi trener, a prywatnie mąż Radwańskiej.

Transmisje z turnieju w Hongkongu w TVP Sport, SPORT.TVP.PL i aplikacji mobilnej TVP Sport. Poza Radwańską w akcji zobaczymy m.in. Eugenie Bouchard, Darię Gavrilovą, Naomi Osakę, Anastazję Pawluczenkową, Sloane Stephens, Venus Williams oraz Caroline Wozniacki.

Czy Agnieszka Radwańska zakończy sezon w czołowej "30"?
Czy Agnieszka Radwańska zakończy sezon w czołowej "30"?
  • 56.5%Tak
  • 43.5%Nie
Kasatkina za mocna dla Radwańskiej. Zobacz skrót!