tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Rekordowe 50 goli. Tak strzela Lewandowski!

Robert Lewandowski strzelił trzy gole w meczu eliminacji mistrzostw świata z Armenią (6:1) i został najlepszym napastnikiem w historii reprezentacji Polski. Sprawdźcie, w jaki sposób zdobył 50 bramek w drużynie narodowej.
Fot. Krzysztof Łagowski

POGROM W ARMENII I REKORD LEWANDOWSKIEGO

Potrzebował 90 meczów. Pierwszy raz trafił w debiucie – w spotkaniu eliminacji mistrzostw świata z San Marino (2:0) 10 września 2008 roku.

Co ciekawie dwie pierwsze bramki zdobył słabszą lewą nogą, potem tą samą jeszcze sześć. Więcej goli, bo 33, strzelił prawą i dziewięć głową. Z rzutów karnych trafił dziesięciokrotnie, a dwa razy z rzutów wolnych.

Fot. Krzysztof Łagowski

Jest niezwykle skuteczny za kadencji Adama Nawałki. Strzelał średnio gola w meczu – w 32 spotkaniach trafił 32 razy. Dużo gorzej wypadał u innych selekcjonerów. U Leo Beenhakkera i Waldemara Fornalika zdobył po trzy bramki.

Jednak trudno porównać oba okresy, bo Holender wprowadzał go do kadry, a u obecnego szkoleniowca Piasta Gliwice był już piłkarzem światowego formatu. Miał też dwa występy u tymczasowego trenera Stefana Majewskiego, lecz nie zdobył bramki. Dla reprezentacji prowadzonej przez Franciszka Smudę strzelił 12 goli.

Fot. Krzysztof Łagowski

Najlepiej grało mu się przeciwko Gibraltarowi, któremu strzelił najwięcej goli (sześć). Dobrych wspomnień z napastnikiem Bayernu nie będą mieli Rumuni, których bramkarza w dwumeczu el. MŚ 2018 pokonał pięciokrotnie.

Cztery razy trafił na listę strzelców w meczach z San Marino i Armenią, a po trzy razy z Danią i Gruzją. Pokonywał bramkarzy 23 zespołów narodowych.

Pierwsze sześć bramek w reprezentacji zdobył będąc piłkarzem Lecha Poznań. Jako zawodnik Borussii Dortmund trafiał trzynaście razy. 31 goli strzelił po przejściu do Bayernu Monachium.

Lewandowski: przeskoczyć Lubańskiego, to wyjątkowe uczucie
Pierwszy gol Lewandowskiego w kadrze. Dziewięć lat temu...
Prezent dla "Lewego". Koszulka z numerem "50..."

podobne informacje

Mundial 2018. Jedenastka rozczarowań "FourFourTwo". Dwóch Polaków

Zmiany w Bayernie Monachium. Pozycja Roberta Lewandowskiego zagrożona?

Bundesliga: nowy trener Bayernu liczy na Roberta Lewandowskiego

Mundial 2018. Kolejne "wyróżnienia" dla Polaków. Trzech biało-czerwonych w "11" rozczarowań