tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Czekając na paszporty

Pora najwyższa, by zapomnieć o pseudonimie "Lewy". To prawy piłkarz i prawdziwy kapitan. Z krwi i kości. Ma wszystko, nawet głowę na karku.

Czekając na paszporty

Pora najwyższa, by zapomnieć o pseudonimie "Lewy". To prawy piłkarz i prawdziwy kapitan. Z krwi i kości. Ma wszystko, nawet głowę na karku.
Robert Lewandowski (fot. PAP)

Mając głowę nie od parady, główkuje, nie tylko po dośrodkowaniach. Trzeźwo patrzy na grupę kolegów, z którymi przyszło mu grać o punkty eliminacyjne, a za osiem miesięcy ponoć o medal mistrzostw świata. Przestrzega przed, tak nam właściwym, hurraoptymizmem i wychodzi przed szereg z apelem o pokorę. Jak nie przymierzając wcześniej w uporządkowanym pod sufit Bayernie.

Po golu Kamila Grosickiego przyjaciel Witek wysłał esemesa o treści "Idą po swoje". Po pewnym czasie drugiego – "Zaczyna się". Było to na początku drugiej połowy, gdy nasza drużyna czekała już na dekorację lub myślami była w ambasadzie Rosji sądząc, że wizy to tylko formalność, bo o 19:50 otworzą okienko i wyjmą stemple. A oni wtedy: – Diewuszka, dawaj bystro, bo nas jest ponad 20.

Robert Lewandowski: powinniśmy szybciej dobić rywala Gdy zrobiło się 2:2 z Czarnogórą, widzowie odstawili popcorn. Sąsiad z lewej wykrztusił tylko słowo "dramat", bo nie znał warunków brzegowych awansu i wyniku w Kopenhadze. Czekanie na dekoracje na boisku zamieniło się w modlitwę o 14 minut przychylności losu. I wtedy po piłkę cofnął się ON, cały na biało, jedyny, który nie stracił zimnej krwi. I wziął odpowiedzialność za wynik.

W ostatnich dniach mówiono na okrągło o rywalizacji wszech czasów z Lubańskim. Nikt nie zapytał Pana Roberta, ile goli Pana Włodka widział z odtworzenia po latach. Wyglądało na to, że bramkę zdobytą po błędzie Bobby'ego Moore'a w Chorzowie przynajmniej kilka razy. Pobiegł za piłką, jakby wiedział, że to kluczowy moment spotkania i uratował stadion przed zbiorowym zawałem.

Poznałbym chętnie, przy szklance czegoś mocniejszego, nazwisko tego, kto wymyślił hasło na koszulki "Polska dawaj! 2018"? Niewiele odbiega trafnością od "Mocno Legia". I jest tak samo lotne, jak setny dowcip o głupiej teściowej. Idealnie pasuje też do okrzyku sąsiada z prawej, który, ledwo stojąc, wrzeszczał: "Polacy jesteśmy z wami". Szkoda, że pijani... Na szczęście okazało się, że... także ze szczęścia.

Jerzy Chromik

Nawałka i Lewandowski. Duet na miarę MŚ
Skuteczny na boisku i uczelni. Robert Lewandowski obronił licencjat

najnowsze opinie

Michał Lewandowski Stawiam na Halep, ale żaden scenariusz nie będzie niespodzianką

Marek Jóźwik Lepiej późno niż za późno

Apoloniusz Tajner Problem organizacji igrzysk? Wszyscy boją się o bezpieczeństwo

Joanna Sakowicz-Kostecka Ślub nie wpłynął negatywnie na formę Agnieszki Radwańskiej