Polski droga do Rosji. Naj... eliminacji mistrzostw świata

10 meczów, osiem zwycięstw, remis i porażka. 28 goli strzelonych i 14 straconych. Tak wyglądała droga reprezentacji Polski do mistrzostw świata w Rosji. Które z tych spotkań było najlepsze, a które najgorsze? Kto jest zwycięzcą, a kto przegranym tych eliminacji? Przedstawiamy subiektywne podsumowanie.
PAP/Bartłomiej Zborowski

"Kicker": Łukasz Piszczek nie zagra do końca roku

Oczywiście najlepszym piłkarzem eliminacji był Robert Lewandowski, zdobywca 16 bramek, ale jest to tak oczywiste, że nie trzeba odnotowywać tego w osobnym punkcie. Nie będziemy też opisywać kunsztu Adama Nawałki, pierwszego trenera, który wprowadził reprezentację do mistrzostw Europy i mistrzostw świata.

Skupiamy się na meczach, golu, nieobecnym, przegranym i wygranym eliminacji.

Najlepszy mecz: Rumunia – Polska 0:3

To było perfekcyjne spotkanie, jedne z najlepszych pod wodzą Adama Nawałka. Zarówno pod względem taktycznym, jak i widowiskowym – parafrazując słowa selekcjonera. Biało-czerwoni miesiąc wcześniej męczyli się na PGE Narodowym z Armenią (2:1), a zwycięstwo zapewnili sobie dopiero w piątej minucie doliczonego czasu. Kibice bali się o formę drużyny narodowej, ale piłkarze udowodnili, że zasługują na zaufanie.

W 11. minucie Kamil Grosicki popisał się pięknym rajdem, minął kilku zawodników i podciął piłkę nad bramkarzem. Ta odbiła się od poprzeczki, zanim wpadła do bramki. Polacy grali dojrzale, nie popełniali dużych błędów i dobrze konstruowali ataki. Na dwie kolejne bramki trzeba było czekać do końcowych minut. W 85. minucie Robert Lewandowski popisał się indywidualną akcją i strzałem lewą nogą, a w doliczonym czasie został sfaulowany w polu karnym i w swoim stylu wykorzystał jedenastkę.

Polacy wystąpili w Bukareszcie w składzie: Fabiański – Piszczek, Glik, Pazdan, Jędrzejczyk – Linetty (70. Mączyński), Krychowiak – Błaszczykowski, Zieliński (80. Teodorczyk), Grosicki (89. Peszko) – Lewandowski.

Boniek: przepis na sukces? Grupa, szczęście i Lewandowski

Najgorszy mecz: Dania – Polska 4:0

Z kolei to było najgorsze spotkanie za kadencji trenera Nawałki. Wybrańcy selekcjonera byli bezradni w konfrontacji z dobrze dysponowanymi Duńczykami. Lewandowski był osamotniony z przodu, Piotr Zieliński zagrał fatalnie w środku pola, obrońcy popełniali banalne błędy, a Łukasz Fabiański mógł lepiej zachować się przy pierwszym golu i był głównym winowajcą przy stracie trzeciego.

W drużynie Danii koncertowo zagrał Christian Eriksen, który strzelił gola, miał dwie asysty i udział przy golu.

Biało-czerwoni wystąpili w składzie: Fabiański – Piszczek (34. Cionek), Glik, Pazdan, Jędrzejczyk – Linetty (67. Makuszewski), Mączyński – Błaszczykowski (62. Milik), Zieliński, Grosicki – Lewandowski.

Najładniejszy gol: Łukasz Piszczek (Czarnogóra – Polska 1:2)

Lewandowski strzelił dwa gole z rzutów wolnych, z Rumunią fantastycznym rajdem popisał się Grosicki, ale my stawiamy na piękną akcję i arcyważną bramkę, która dała nam trzy punkty w Podgoricy. W 82. minucie Piotr Zieliński wysublimowanie kopnął w pole karne, najszybciej do piłki dobiegł Łukasz Piszczek i przelobował wychodzącego bramkarza. Piłka leciała tak wysoko, że żaden z obrońców nie był w stanie jej zablokować. Zanim wpadła do bramki, odbiła się jeszcze od słupka.

Natomiast najładniejszego gola Polakom strzelił Stefan Mugosa. Czarnogórzec popisał się fantastyczną przewrotką na PGE Narodowym, po której pokonał Wojciecha Szczęsnego.

Największy nieobecny: Grzegorz Krychowiak z Danią i Kazachstanem

Z powodu kłopotów z regularną grą w klubie, trener Nawałka nie zaprosił go na wrześniowe zgrupowanie. Wtedy przekonaliśmy się jak ważnym zawodnikiem dla drużyny narodowej jest 27-letni defensywny pomocnik. Było to widać zwłaszcza w konfrontacji z Danią (0;4), z którą zdecydowanie przegraliśmy walkę o środek pola. Dla rywali to był klucz do zwycięstwa.

Ostatniego dnia okna transferowego Krychowiak przeszedł na zasadzie wypożyczenia z Paris Saint-Germain do West Bromwich Albion, zdobył zaufanie trenera Tony'ego Pulisa i wychodził w pierwszym składzie. Wrócił do kadry na mecze z Armenią (6:1) i Czarnogórą (4:2), potwierdzając, że jest niezastąpiony.

Kamil Grosicki, Łukasz Piszczek i Grzegorz Krychowiak (fot. PAP)

Największy przegrany eliminacji: Bartosz Kapustka

Wydawało się, że po mistrzostwach Europy jego kariera nabierze rozpędu. Na francuskich boiskach zachwycił zagranicznych ekspertów, z Garym Linekerem na czele. Eliminacje zaczął obiecująco – od gola w wyjazdowym meczu z Kazachstanem (2:2). Później wszedł na 20 minut w spotkaniu z Armenią (2:1) i... na tym koniec.

Wpływ na to miała jego sytuacja w klubie. Nie przebił się w Leicester City, dlatego w tym sezonie zdecydował się na wypożyczenie do Freiburga. Tam jednak też ma problemy, trener na niego nie stawia i łącznie zagrał w nowym zespole w zaledwie trzech spotkaniach. Jeśli nic się nie zmieni, może zapomnieć o powołaniu na mundial w Rosji.

Największy wygrany eliminacji: Piotr Zieliński

W eliminacjach mistrzostw Europy 2016 zagrał tylko przez 24 minuty w konfrontacji z Gibraltarem (8:1). Na Euro we Francji wystąpił przez 45 minut z Ukrainą (1:0). Teraz trener Nawałka zdecydowanie na niego postawił – wszystkie dziesięć meczów eliminacji MŚ zaczynał w wyjściowym składzie.

Nie zawsze potrafił udźwignąć ciężar rozgrywania akcji, ale miał bardzo dobre momenty – m.in. w wyjazdowym meczu z Czarnogórą (2:1), u siebie z Rumunią (3:1) czy w ostatnim spotkaniu z Czarnogórą (4:2). Nie strzelił żadnego gola, ale sześciokrotnie asystował. Drzemie w nim olbrzymi potencjał, ale musi jeszcze ustabilizować formę. Na turnieju w Rosji możemy mieć z niego wiele pożytku.

Polacy zdobędą medal na mistrzostwach świata w Rosji?