tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Stoiczkow już nie jest konsulem. Obrażał wicepremier

Bułgarskie MSZ zwolniło byłego znakomitego piłkarza Christo Stoiczkowa z funkcji konsula honorowego w Barcelonie. Długoletni gwiazdor FC Barcelona i laureat Złotej Piłki 1994 piastował tę funkcję od 2011 roku.
Christo Stoiczkow (fot. Getty Images)

Barca TV: TOP10 goli Stoiczkowa w Barcelonie

Bezpośrednią przyczyną decyzji resortu spraw zagranicznych jest poparcie mieszkającego w Barcelonie Stoiczkowa dla niepodległości Katalonii i jego obraźliwe wypowiedzi pod adresem hiszpańskiej wicepremier Sorayi Saenz de Santamarii.

Po zamieszkach w Barcelonie w dniu referendum Stoiczkow oświadczył, że wicepremier jest frankistką, frankistami byli jej dziadek i ojciec, a jest nim nawet jej nieletni syn. Później znany z niewyparzonego języka były napastnik wycofał się częściowo i powiedział, że siedmioletni syn wicepremier nie jest frankistą. De Santamaria zapowiedziała, że zaskarży Stoiczkowa do sądu.

W komunikacie MSZ podkreśla się, że jego ostatnie wypowiedzi mogą spowodować komplikacje w stosunkach między Bułgarią a Hiszpanią.

51-letni Stoiczkow jest powszechnie uważany za najlepszego bułgarskiego piłkarza. Po udanej karierze w CSKA Sofia, od 1990 do 1998 roku z krótką przerwą grał w FC Barcelona. W 1994 r. został laureatem Złotej Piłki, był też trenerem reprezentacji narodowej. Obecnie jest komentatorem w meksykańskim kanale telewizyjnym Univision.

Christo Stoiczkow, czyli dobry duch Barcelony

podobne informacje

"Karny był klarowny". Odwieczny wróg bierze stronę Realu

Stu najważniejszych piłkarzy mundiali: miejsca 70 – 61

Figo, Stoiczkow i Roberto Carlos zagrają w Sofii

Stoiczkow doczeka się pomnika. "Mniejszy byłby niewłaściwy"