tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

516 milionów na infrastrukturę. "Sport młodzieżowy to priorytet"

W budżecie Ministerstwa Sportu i Turystyki na przyszły rok znajdzie się 516 mln zł na dofinansowanie infrastruktury – poinformował szef resortu Witold Bańka. Jak zaznaczył, nakłady na sport powszechny – w porównaniu z 2017 rokiem – wzrosną o ponad 141 mln.
Witold Bańka (fot. PAP/Radek Pietruszka)

Minister Witold Bańka wziął udział w posiedzeniu WADA

Sport dzieci i młodzieży to priorytet ministerstwa. W przyszłym roku przeznaczymy na ten cel oraz aktywizację społeczeństwa o ponad 141 mln zł więcej, a to oznacza wzrost budżetu na sport powszechny o 93 procent w stosunku do roku 2015. Równie istotne są inwestycje w infrastrukturę sportową, na rozwój której w 2018 roku przeznaczymy 516 mln zł – dodał.

W ciągu czterech lat tylko na infrastrukturę sportową przekażemy łącznie ok. 1,8 mld zł, dzięki czemu powstanie od 2,5 do 3 tysięcy obiektów sportowych. Od małych boisk aż po duże hale. Do tego jeszcze dochodzi program OSA, w ramach którego przybędzie ok. trzech tysięcy obiektów małej infrastruktury sportowej. Można więc powiedzieć, że w cztery lata powstanie łącznie ok. sześciu tysięcy obiektów sportowych, od tych małych aż po duże – zaznaczył Bańka.

W środę brał on udział w konferencji Sport&Business Challenge, podczas której omawiano relacje między tymi dwoma dziedzinami. – To pozornie dwie różne dziedziny życia. Trudno jednak nie postrzegać sportu jako biznesu, kiedy za piłkarza płaci się 222 miliony euro – dodał minister.

Od lewej: Cezary Jurkiewicz, Tomasz Chamera, Mateusz Kusznierewicz,Witold Bańka, Piotr Gliński, Jan Dziedziczak i Wojciech Ślączka (fot. (PAP/Radek Pietruszka)) Prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego Andrzej Kraśnicki podkreślił, że sport ma wiele aspektów. – Poza rolą wychowawczą i profilaktyką zdrowia równie ważne są relacje z biznesem – zaznaczył szef organizacji patronującej konferencji. Zarówno on, jak i Bańka zwrócili uwagę na to, że w kontekście starań o pozyskanie zainteresowania potencjalnych sponsorów istotne są walka z korupcją i dopingiem.

Ważne jest też celowe i transparentne wydatkowanie pieniędzy. Wyzwaniem jest zaś podnoszenie poziomu zarządzania. Niedługo zaprezentujemy kodeks dobrego zarządzania, w którym znajdą się wskazówki dla polskich związków sportowych – zaznaczył minister.

Na konferencji poinformowano też o rozpoczęciu w środę programu wsparcia dzieci i młodzieży z małych klubów oraz szkół Sportbonus Dzieciom. Organizatorem jest Fundacja Kibica, a patronat objął PKOl. Akcja społeczna ma na celu wsparcie finansowe oraz pomoc w zakresie szkolenia młodzieży i wyposażenia w sprzęt. Zaproszono do niej 40 tysięcy klubów i 50 tysięcy szkół oraz przedszkoli z całego kraju, a kolejne mogą w dowolnym momencie dołączyć.

Na ukończeniu są prace nad późniejszą kontynuacją programu pomocy dla zgłoszonych klubów, które będą otrzymywały wsparcie finansowe uzyskane za sprawą zakupów wykonywanych online lub za pomocą kart płatniczych. Organizatorzy nawiązali już współpracę z 10 tysiącami partnerów i w zależności od ustaleń z nimi od każdej wydanej u nich sumy od 2 do 10 procent będzie przekazywane na rzecz zespołu, którego wsparcie zadeklarowała wcześniej osoba robiąca zakupy.

podobne informacje

Minister sportu o Irenie Szewińskiej: prawdziwa Legenda, Dama, nasza Duma

Minister Bańka będzie kandydował na stanowisko przewodniczącego WADA

Minister Sportu i Turystyki: budżet WADA będzie większy

Afera w PZKol: rośnie liczba osób przesłuchiwanych