tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Gdzie zagrają Polacy? Zobacz stadiony rosyjskiego mundialu

Piłkarskie mistrzostwa świata w Rosji zostaną rozegrane na dwunastu stadionach w jedenastu miastach od Bałtyku po Ural. Większość aren jest jeszcze w budowie, prace przeciągają się szczególnie w Samarze nad Wołgą.
Stadion Kriestowskij w Sankt Petersburgu (fot. Getty)

Mistrzostwa świata w Rosji na antenach Telewizji Polskiej

– Opóźnienia nie są krytyczne, nie dzieje się nic strasznego, ale jak zwykłem mawiać – najtrudniejsze do rozwiązania są problemy na samym końcu. Jeżeli sobie teraz odpuścimy możemy nie zdążyć – mówił na początku października prezydent Rosji Władimir Putin.

Bebeto (L) z Giannim Infantino i Władimirem Putinem (fot. getty) Oprócz stadionu w Samarze, prace trwają jeszcze na sześciu innych arenach. W pełni ukończone i sprawdzone są tylko cztery obiekty, które w czerwcu i lipcu gościły uczestników Pucharu Konfederacji FIFA oraz główna i największa arena mistrzostw Stadion Łużniki w Moskwie.

Obiekty znajdują się w czterech różnych strefach czasowych. Poza stolicą, piłkarze zagrają w Kaliningradzie, Sankt Petersburgu, Jekaterynburgu, Niżnym Nowogrodzie, Kazaniu, Sarańsku, Samarze, Wołgogradzie, Rostowie nad Donem oraz Soczi.

Najbliżej polskiej granicy jest stadion w Kaliningradzie. Najdalej, blisko trzy tysiące kilometrów od Warszawy, już w azjatyckiej części Rosji, u stóp Uralu, leży Jekaterynburg Arena.

Alexis, Bale i Robben, czyli... najwięksi nieobecni mundialu

Stadion Łużniki (Moskwa). Pojemność: 81 006. Rok otwarcia: 1956 (ostatnia przebudowa 2017) (fot. Getty)
Spartak Arena – Otkrytije Arena (Moskwa). Pojemność: 43 298. Rok otwarcia: 2014. Klub: Spartak Moskwa (Getty)
Stadion Olimpijski "Fiszt" (Soczi). Pojemność 47 700. Rok otwarcia: 2013 (fot. Getty)
Kazań Arena. Pojemność: 44 779. Rok otwarcia: 2013. Klub: Rubin Kazań (fot. Getty)
Stadion Kriestowskij – Zenit Arena (Sankt Petersburg). Pojemność: 68 143. Rok otwarcia: 2017. Klub: Zenit St. Petersburg (fot. Getty)
Stadion Kaliningrad. Pojemność: 35 212. Rok otwarcia: w budowie (planowane na kwiecień 2018). Klub: Bałtika Kaliningrad (fot. Getty, sierpień 2017)
Wołgograd Arena. Pojemność: 45 568. Rok otwarcia: w budowie (na terenie dawnego Stadionu Centralnego). Klub: Rotor Wołgograd (fot. Getty, sierpień 2017)
Jekaterynburg Arena Pojemność: 35 696. Rok otwarcia: 1953 (obecnie w przebudowie). Klub: Urał Jekaterynburg (fot. Getty, sierpień 2017)
Rostów Arena. Pojemność: 45 145. Rok otwarcia: obecnie w budowie (planowane na listopad br.).Klub: FK Rostów (fot. Getty, wrzesień 2017)
Mordowia Arena (Sarańsk). Pojemność: 44 442. Rok otwarcia: obecnie w budowie (planowane na wiosnę 2018). Klub: Mordowia Sarańsk (fot. Getty, sierpień 2017)
Stadion Niżny Nowogród. Pojemność: 45 331. Rok otwarcia: obecnie w budowie. Klub: Olimpijec Niżny Nowogród (fot. Getty, sierpień 2017)
Samara Arena. Pojemność: 44 807. Rok otwarcia: obecnie w budowie (planowane do końca roku; duże opóźnienie). Klub: Krylja Sowietow Samara (fot. Getty, wrzesień 2017))
MŚ: stadion w Kaliningradzie, czyli... ogromny plac budowy
MŚ 2018: stadion w Rostowie gotowy w 85 procentach
MŚ: małe miasto, duży stadion – obiekt w Sarańsku rośnie w oczach
Fortuna wydana na remont. Łużniki prawie gotowe na mundial
MŚ 2018: stadion nad Wołgą już prawie gotowy

podobne informacje

Trener wicemistrzów świata pozostał z reprezentacją

Behrami skarży się na dyskryminację w reprezentacji Szwajcarii

Poważne zarzuty wobec Kataru. Organizacja mundialu zagrożona

Neymar: niektóre moje reakcje są przesadzone