tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Szwajcarska prokuratura wszczęła postępowanie przeciw Valcke i szefowi PSG

Szwajcarska prokuratura wszczęła postępowanie karne przeciwko prezydentowi klubu Paris Saint-Germain Nasserowi Al-Khelaifiemu i byłemu sekretarzowi generalnemu FIFA Jerome'owi Valcke. Są podejrzani o korupcję przy sprzedaży praw do transmisji meczów mundialu.
Nasser Al-Khelaifi (fot. Getty Images)

Al-Khelaifi jest też właścicielem firmy beIN Media. W środę paryskie biura tej firmy zostały przeszukane. Francuskie służby dokonały tego we współpracy ze Szwajcarami i agencją Eurojust.

Zachodzi podejrzenie, że Jerome Valcke przyjął nieuzasadnione korzyści od biznesmena działającego w sektorze praw do sportowych imprez w połączeniu z przyznaniem praw do transmisji meczów mundialu w niektórych państwach w 2018, 2022, 2026 i 2030 roku oraz od Nassera Al-Khelaifiego w sprawie przyznania praw do transmisji spotkań MŚ do niektórych krajów w 2026 i 2030 roku – poinformowała szwajcarska prokuratura.

Jerome Valcke (fot. Getty Images) W zeszłym roku Valcke był podejrzany m.in. o niegospodarność. Nie przyznał się do winy. W czwartek został przesłuchany, a w międzyczasie przeszukano nieruchomości we Francji, Grecji, Włoszech i Hiszpanii.

Kłopoty FIFA z wymiarem sprawiedliwości zaczęły się w maju 2015 roku (choć śledztwo prowadzone było od 2014). Wówczas przed kongresem w Zurychu aresztowano siedmiu działaczy FIFA, którzy usłyszeli zarzuty korupcyjne. Są podejrzani o przyjęcie łapówek o łącznej wartości nawet 100 milionów dolarów. Dopatrzono się także nieprawidłowości w procesie przyznania statusu gospodarza mistrzostw świata Niemcom (2006), RPA (2010), Rosji (2018) i Katarowi (2022).

W wyniku afery posadę stracili m.in. Blatter, Valcke, szef Europejskiej Unii Piłkarskiej (UEFA) Michel Platini, a także wielu działaczy, przede wszystkim w Ameryce Północnej i Południowej. Valcke został ukarany przez FIFA 12-letnim zakazem działalności w środowisku piłkarskim, który został później skrócony o dwa lata.

podobne informacje

Rok od rekordu. Jak transfer Neymara zmienił piłkę nożną?

"Miliard euro to za mało". PSG zatrzyma gwiazdy?

Tort z okazji... roku bez gry. Dziwne losy Hatema Ben Arfy

Media: Real poznał cenę za Neymara. Kolejny rekord?