tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Mecz el. MŚ zostanie powtórzony? "Istnieją precedensy"

Ostatnia kolejka eliminacji mistrzostw świata strefy CONCACAF obfitowała w sensacyjne wydarzenia. Na mundial, kosztem Stanów Zjednoczonych, po raz pierwszy pojedzie reprezentacja Panamy. Jeden z goli, który dały jej zwycięstwo, nie powinien jednak zostać uznany. Czy spotkanie zostanie powtórzone?
Mecz Panama – Kostaryka (fot. PAP/EPA/ALEJANDRO BOLIVAR)

Arogancja i pieniądze zgubiły USA. Brak awansu na MŚ wierzchołkiem góry lodowej

W 52. minucie meczu Panama – Kostaryka, przy stanie 0:1, gospodarze wykonali rzut rożny. W zamieszaniu najlepiej znalazł się Gabriel Torres, który próbował wepchnąć piłkę do bramki. Z dalszej odległości trudno było rozstrzygnąć, czy przekroczyła linię bramkową. Sędzia uznał gola. Pod koniec spotkania Panamczycy zdobyli zwycięską bramkę i dzięki sensacyjnej porażce USA z Trynidadem i Tobago mogli świętować historyczny awans.


Ciężar gatunkowy tej pomyłki jest bardzo duży. Pokrzywdzeni mogli się czuć Honduranie (którzy zagrają w barażu) i przede wszystkim Amerykanie, którzy po raz pierwszy od 1986 roku nie uzyskali awansu.

Radość Panamczyków (fot. PAP/EPA/ALEJANDRO BOLIVAR) – FIFA będzie musiała powtórzyć to spotkanie. Co więcej, powinna zarządzić rozegranie go od początku. Są już precedensy, które na to pozwalają – powiedział były hiszpański sędzia, Rafa Guerrero.

Powtórka jest raczej mało prawdopodobna. Oficjalnego protestu nie złożyła federacja piłkarska Hondurasu. – Istnieje taka możliwość, ale od błędów w ocenie sędziego nie można się odwoływać – stwierdził Jose Ernesto Mejia, sekretarz generalny federacji.

Wciąż nie wiadomo, czy na odwołanie zdecydują się Amerykanie. W tamtejszych mediach temat gola-widmo jest jednak mniej popularny od rozczarowania fatalną grą reprezentacji. – To niewiarygodna wpadka. Nie musiało się tak stać. Możemy winić tylko samych siebie. Nie możemy obwiniać innych zespołów, sędziów, czy pogody – skomentował sytuację Alexi Lalas, uczestnik MŚ w 1994 i 1998 roku z reprezentacją USA.

Michael Bradley (fot. PAP/EPA/ROBERT TAYLOR) Sprawę ucina także rzecznik prasowy amerykańskiej federacji, Michael Kammarman: – z tego co wiem, nie ma dla nas deski ratunku. Decyzje sędziego są wiążące.

Zasady CONCACAF mówią, że odwołanie może być złożone przez każdą zainteresowaną stronę w ciągu 21 dni od zdarzenia. Czasu jednak nie jest zbyt wiele. Baraże zaplanowano na 6 i 14 listopada.

Na początku września FIFA ogłosiła decyzję o powtórzeniu meczu el. MŚ RPA – Senegal. Gospodarze wygrali 2:1, ale jednego z goli strzelili po skandalicznej decyzji o rzucie karnym. Arbitrowi udowodniono, że świadomie wpłynął na wynik spotkania i został dożywotnio zdyskwalifikowany.

Szymon Marciniak – polska nadzieja na mundial

podobne informacje

Mundial 2018. Awaryjne lądowanie samolotu z peruwiańskimi kibicami

Mundial 2018. Japońskie wsparcie polskich sędziów

Mundial 2018. Mohamed Salah z honorowym obywatelstwem... Czeczenii

Mundial 2018. Władze Moskwy ostrzegają. Strefa Kibica przeciążona