tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Mecz el. MŚ zostanie powtórzony? "Istnieją precedensy"

Ostatnia kolejka eliminacji mistrzostw świata strefy CONCACAF obfitowała w sensacyjne wydarzenia. Na mundial, kosztem Stanów Zjednoczonych, po raz pierwszy pojedzie reprezentacja Panamy. Jeden z goli, który dały jej zwycięstwo, nie powinien jednak zostać uznany. Czy spotkanie zostanie powtórzone?
Mecz Panama – Kostaryka (fot. PAP/EPA/ALEJANDRO BOLIVAR)

Arogancja i pieniądze zgubiły USA. Brak awansu na MŚ wierzchołkiem góry lodowej

W 52. minucie meczu Panama – Kostaryka, przy stanie 0:1, gospodarze wykonali rzut rożny. W zamieszaniu najlepiej znalazł się Gabriel Torres, który próbował wepchnąć piłkę do bramki. Z dalszej odległości trudno było rozstrzygnąć, czy przekroczyła linię bramkową. Sędzia uznał gola. Pod koniec spotkania Panamczycy zdobyli zwycięską bramkę i dzięki sensacyjnej porażce USA z Trynidadem i Tobago mogli świętować historyczny awans.


Ciężar gatunkowy tej pomyłki jest bardzo duży. Pokrzywdzeni mogli się czuć Honduranie (którzy zagrają w barażu) i przede wszystkim Amerykanie, którzy po raz pierwszy od 1986 roku nie uzyskali awansu.

Radość Panamczyków (fot. PAP/EPA/ALEJANDRO BOLIVAR) – FIFA będzie musiała powtórzyć to spotkanie. Co więcej, powinna zarządzić rozegranie go od początku. Są już precedensy, które na to pozwalają – powiedział były hiszpański sędzia, Rafa Guerrero.

Powtórka jest raczej mało prawdopodobna. Oficjalnego protestu nie złożyła federacja piłkarska Hondurasu. – Istnieje taka możliwość, ale od błędów w ocenie sędziego nie można się odwoływać – stwierdził Jose Ernesto Mejia, sekretarz generalny federacji.

Wciąż nie wiadomo, czy na odwołanie zdecydują się Amerykanie. W tamtejszych mediach temat gola-widmo jest jednak mniej popularny od rozczarowania fatalną grą reprezentacji. – To niewiarygodna wpadka. Nie musiało się tak stać. Możemy winić tylko samych siebie. Nie możemy obwiniać innych zespołów, sędziów, czy pogody – skomentował sytuację Alexi Lalas, uczestnik MŚ w 1994 i 1998 roku z reprezentacją USA.

Michael Bradley (fot. PAP/EPA/ROBERT TAYLOR) Sprawę ucina także rzecznik prasowy amerykańskiej federacji, Michael Kammarman: – z tego co wiem, nie ma dla nas deski ratunku. Decyzje sędziego są wiążące.

Zasady CONCACAF mówią, że odwołanie może być złożone przez każdą zainteresowaną stronę w ciągu 21 dni od zdarzenia. Czasu jednak nie jest zbyt wiele. Baraże zaplanowano na 6 i 14 listopada.

Na początku września FIFA ogłosiła decyzję o powtórzeniu meczu el. MŚ RPA – Senegal. Gospodarze wygrali 2:1, ale jednego z goli strzelili po skandalicznej decyzji o rzucie karnym. Arbitrowi udowodniono, że świadomie wpłynął na wynik spotkania i został dożywotnio zdyskwalifikowany.

Szymon Marciniak – polska nadzieja na mundial

podobne informacje

Francja wciąż świętuje. "N'Golo Kante show" na Stade de France

Złoty Kane na Wembley. Specjalne buty napastnika

Jose Pekerman nie jest już selekcjonerem piłkarskiej reprezentacji Kolumbii

Raport Nawałki: znamy oceny polskich piłkarzy za MŚ