tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Weah prezydentem Liberii? Prowadzi ze sporą przewagą

George Weah to jeden z kandydatów na prezydenta Liberii. Dotychczas komisja policzyła głosy w 11 z 15 hrabstw. Były piłkarz prowadzi ze sporą przewagą – poinformowało BBC.
George Weah (fot. Getty)

"Chcę wyrwać ludzi z biedy". George Weah na prezydenta!

Weah od lat interesował się polityką oraz działalnością społeczną. W 2005 roku uchodził za jednego z faworytów wyborów prezydenckich. Przeszedł do drugiej tury z najlepszym wynikiem, ale ostatecznie przegrał z ekonomistką Ellen Johnson-Sirleaf, która została pierwszą kobietą na tym urzędzie w afrykańskim kraju.

Weahowi do zwycięstwa w pierwszej turze potrzebne jest ponad 50 proc. wszystkich głosów. Jego bezpośredni kontrkandydat, aktualny wiceprezydent Joseph Bokai wygrał w jednym z hrabstw.

Niektóre media poinformowały o zwycięstwie Liberyjczyka już w czwartek. Był to jednak klasyczny "fake news", na który dał się nabrać nawet Arsene Wenger, którego bardzo ceni piłkarz.

Arsene Wenger (fot. Getty) – Chciałbym pogratulować mojemu byłemu zawodnikowi, który został prezydentem Liberii. Niezbyt często się to zdarza. Dobra robota, Georgie – powiedział Francuz na konferencji prasowej.

Mimo, że wyniki cząstkowe wskazują na zwycięstwo Weaha należy jeszcze poczekać na rezultaty z pozostałych hrabstw. Dokładna data ich ogłoszenia nie jest znana. Przewodniczący komisji liczącej głosy, Jerome Korkoya zapewnił, że będzie to miało miejsce "najszybciej jak to możliwe". – Zwycięzca jeszcze nie został ogłoszony – dodał.

Międzynarodowi obserwatorzy nie zauważyli żadnych uchybień we wtorkowym głosowaniu. Niektóre partie zamierzają jednak i tak zaskarżyć ich wyniki...

podobne informacje

Powrót do przeszłości. Prezydent George Weah ponownie zagrał w reprezentacji

Nieśmiertelny Buffon. Zagrał z synami Weaha i Thurama (wideo)

Ligue 1: młody napastnik PSG Timothy Weah idzie śladami ojca

Syn George'a Weah powołany do kadry USA