tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Nowa potęga? Pięć awansów na mundial od 2016 roku

Brazylia? Niemcy? A może Hiszpania? Nie. Tylko Iran awansował od 2016 roku na pięć mistrzowskich imprez organizowanych przez FIFA. W dotychczas rozegranych turniejach radził sobie bardzo dobrze. Nadzieję na sprawienie niespodzianki na MŚ w Rosji ma także seniorska kadra.
Piłkarze Iranu świętują awans na MŚ 2018 (fot. PAP/EPA/ABEDIN TAHERKENAREH)

El. MŚ 2018: październikowe mecze w liczbach

W eliminacjach do przyszłorocznych MŚ Irańczycy poradzili sobie znakomicie. Rozegrali osiemnaście spotkań, nie przegrywając ani razu. Drużyna prowadzona przez Carlosa Queiroza jako pierwsza w Azji zagwarantowała sobie udział w MŚ już na dwie kolejki przed końcem. Celem w piątym w historii mundialu jest pierwsze w wyjście z grupy. – Nie możemy się zadowalać tym, co już osiągnęliśmy. Moim celem i marzeniem jest awans do fazy pucharowej – powiedział Queiroz.

Mistrzostwa świata U17 2017 Udział w rozgrywanym w Indiach turnieju udało się wywalczyć dzięki dotarciu do finału mistrzostw Azji U16. Po dwóch spotkaniach grupowych Irańczycy są pewni awansu. Szczególne wrażenie robi zwycięstwo 4:0 nad Niemcami, których trener po meczu wychwalał rywali. – Iran zagrał świetne spotkanie. Mentalnie są bardzo dobrą drużyną – powiedział Christian Wuck.

Radość Irańczyków po awansie na MŚ 2018 (fot. PAP/EPA/ABEDIN TAHERKENAREH) Mistrzostwa świata U20 2017

Zawody w Korei Południowej rozpoczęli od zwycięstwa 1:0 nad Kostaryką. Gorzej poszło im jednak z Zambią i Portugalią i te zespoły kosztem Iranu awansowały dalej. Jak twierdzi pomocnik Omid Norafkan, te doświadczenia pomogą w seniorskich występach. – Doświadczeń, jakie tu zebraliśmy, nie da się porównać z niczym innym – powiedział.

Mistrzostwa świata w Beach Soccerze 2017

Irańczycy awansowali do tego turnieju jako mistrz Azji i zrobili wielką furorę, zdobywając brązowy medal. To najlepszy wynik drużyny z tego kontynentu. W drodze na podium pokonali m.in. Meksyk, Szwajcarię i Włochy.

Mistrzostwa świata w futsalu 2016

Tutaj też Irańczycy zajęli trzecie miejsce. Największe wrażenie zrobili, pokonując Brazylię w 1/8 finału. Po remisie 4:4 lepiej wykonywali rzuty karne i wyeliminowali najbardziej utytułowaną reprezentację świata.

Szymon Marciniak – polska nadzieja na mundial

podobne informacje

Mundial 2018. Ma dość obelg. Azmoun rezygnuje z gry w kadrze

Mundial 2018. "Ronaldo czy Messi? Nieważne! To była czerwona kartka". Wściekły trener Iranu

Mundial 2018. Iran – Portugalia 1:1: Iran walczył, Portugalia awansowała. Quaresma zastąpił Ronaldo

Mundial 2018. Irańscy kibice nie dali Portugalczykom spać