tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

"Nie mogę się powstrzymać". Kliczko jednak wróci?

Czy Witalij Kliczko (45-2, 41 KO) rzeczywiście może wznowić bokserską karierę? W ostatnich dniach pojawia się coraz więcej poszlak. 46-latek najpierw publicznie dywagował na temat ewentualnej "zemsty" na Anthonym Joshule, a potem... zaczepił Tysona Fury'ego. Jakby tego było mało, w internecie pojawiły się zdjęcia i filmy przedstawiające treningi starszego z utytułowanych braci.
Władimir (L) i Witalij Kliczko (fot. Getty)

BĘDZIE NOWA CZĘŚĆ "ROCKY'EGO". STALLONE ZA KAMERĄ!

Już raz dał się namówić na powrót. Pierwotnie zakończył karierę w grudniu 2004 roku po wygranej z Dannym Williamsem (32-3). Jako oficjalny powód podał notoryczne problemy z kontuzjami, jednak głód boksu okazał się silniejszy. Wrócił w 2008 roku i stoczył 10 kolejnych walk. Wygrał wszystkie, a w pokonanym polu zostawił dwóch Polaków – Alberta Sosnowskiego (45-2) i Tomasza Adamka (44-1). Ostatni raz do ringu wyszedł we wrześniu 2012 roku, pokonując przed czasem Manuela Charra (21-0).

Witalij Kliczko (fot. Getty) Potem starszy z braci skupił się na polityce. Został burmistrzem Kijowa, jednak regularnie pojawiał się w ringu, ale... tylko jako wsparcie dla Władimira. Drugi z Kliczków zakończył karierę po kwietniowej porażce z Anthonym Joshuą.

Czuję się trochę odpowiedzialny za tę porażkę... Powiedziałem Władimirowi, żeby nie był zbyt aktywny w szóstej rundzie, kiedy posłał na deski Joshuę. Spodziewałem się, że taki atleta jak Anthony już nie wróci do walki, ale myliłem się – wspominał Witalij.

Starszy z braci przyznał, że walka z Brytyjczykiem "byłaby jego wielkim życzeniem", czym rozpalił wyobraźnię fanów boksu. Na pogłoski o powrocie Kliczki do boksu zareagował... Tyson Fury. "Chętnie zaboksowałbym ze starszym bratem, bo młodszy za bardzo mi się nie postawił" – napisał na Twitterze.

Witalij Kliczko podczas walki z Tomaszem Adamkiem (fot. Getty) Znany ze stonowanych reakcji Witalij tym razem odpowiedział wyjątkowo dosadnie... – Mogę tylko życzyć Fury'emu, żeby zażywał mniej kokainy, która została znaleziona w jego organizmie. I mniej sterydów, bo to szkodliwe dla zdrowia – stwierdził.

Wcześniej Ukrainiec ignorował takie zaczepki, jednak w trakcie ostatnich kilku dni zrobił się niezwykle aktywny. Do mediów społecznościowych trafiło też nagranie trenującego Kliczki z bardzo wymownym komentarzem...

Wewnątrz mnie jest taki głos, który czasami mówi: "zostaw to, odejdź, nie potrzebujesz tego". Jednak kiedy przychodzę na salę treningową, to nie potrafię oprzeć się pokusie. Boks dalej tak mi się podoba, że nie przestaję! – mówi podczas ćwiczeń.

Deontay Wilder (fot. Getty) Starszy z braci to długoletni mistrz świata federacji WBC. I choć na emeryturze jest już od ponad pięciu lat, to wciąż w każdej chwili może zdecydować się na powrót i... od razu walczyć o tytuł! W uznaniu zasług organizacja nadała mu status "emerytowanego czempiona".

To daje Kliczce szczególne prawa. Gdyby zdecydował się na powrót, to Deontay Wilder (38-0, 37 KO) – obecny mistrz świata WBC – musiałby się z nim zmierzyć. Analogiczna sytuacja miała miejsce w 2008 roku – Witalij wrócił jako "emerytowany mistrz" i w pierwszej walce odebrał tytuł ówcześnie panującemu Samuelowi Peterowi (30-1).

Powrót Ukraińca miałby także wymiar historyczny. Gdyby odzyskał tytuł, to w wieku 47 lat zostałby najstarszym mistrzem świata w historii wagi ciężkiej. Dotychczasowy rekordzista – George Foreman – wyśrubował wynik w 1994 roku pokonując Michaela Moorera.

TRAGEDIA PIĘŚCIARZA. PO 22 LATA NIE MA WINNYCH...

Czy Witalij Kliczko zostałby mistrzem świata gdyby zdecydował się na powrót?
Czy Witalij Kliczko zostałby mistrzem świata gdyby zdecydował się na powrót?
  • 75.0%Tak
  • 25.0%Nie
(fot. instagram.com)

podobne informacje

Władimir Kliczko porównuje się do brata: nie kochałem boksu

"Miks braci Kliczko z Chorwacji". Realne zagrożenie dla Joshuy i Wildera

Wyróżnienia dla bokserów. Trzech w Galerii Sław

Będzie wielki powrót? Kliczko chce pomścić brata