tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Debiut... na śniegu. Barażowe deja vu Buffona

Reprezentacja Włoch zmierzy się ze Szwecją w w najciekawszej z barażowych par w eliminacjach mistrzostw świata 2018 dla ośmiu drużyn ze strefy UEFA. Będzie to wyjątkowe wydarzenie dla Gianluigiego Buffona, który debiutował w kadrze w... 1997 roku w barażowym meczu z Rosją.
Gianluigi Buffon w 2017 roku (z prawej) i w 1997 roku (fot. Getty)

OFERTA DLA BUFFONA. PÓJDZIE... W POLITYKĘ?

20 lat temu Włosi w eliminacjach wystąpili w grupie z Anglią, Polską, Gruzją i Mołdawią. Choć rozgrywki zakończyli bez porażki, to bezpośredni awans na mundial wywalczyli ci pierwsi. Cesare Maldini i jego piłkarze musieli poszukać szczęścia w barażu, gdzie zmierzyli się z Rosją.

Gianluigi Buffon (fot. Getty) Pewniakiem między słupkami był wówczas doświadczony Gianluca Pagliuca, jednak na ławce usiadł 19-latek z Parmy. W 32. minucie musiał pojawić się na boisku, bo starszy kolega nabawił się kontuzji. Buffon zagrał bardzo dobrze – wyjmował piłkę z bramki tylko raz, ale pokonał go... Fabio Cannavaro.

Włosi na zmrożonej murawie zdołali zremisować 1:1, bo na trafienie gospodarzy odpowiedział Christian Vieri. W rewanżu Maldini nie ryzykował i sięgnął po bardziej doświadczonego Angelo Peruzziego. Ostatecznie Włosi wygrali 1:0 po trafieniu Pierluigiego Casiraghiego i pojechali na turniej do Francji.

Buffon znalazł się w kadrze na mundial, ale w roli trzeciego bramkarza. Na każdych kolejnych mistrzostwach świata był już numerem jeden. Jeśli Włosi awansują, to weźmie udział w szóstym mistrzowskim turnieju, zostając jedynym zawodnikiem w historii, któremu udała się ta sztuka. W sumie 39-latek w kadrze zaliczył 173 występy.

"OKO W OKO" ZE SZCZĘSNYM O... BUFFONIE

podobne informacje

Włoska rewolucja. Mancini odmienił oblicze reprezentacji

Reprezentacja Włoch od A do Z. Alfabet reprezentacji Roberto Manciniego

Druga młodość Gianluigiego Buffona. Włoch wyjawił swój sekret

Nieśmiertelny Buffon. Zagrał z synami Weaha i Thurama (wideo)