tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Liga Mistrzów: renesans angielskiej piłki? Takiej jesieni nie miała od 9 lat

Angielskie kluby zawodziły w Lidze Mistrzów od lat. Na Wyspach słabe wyniki tłumaczono tym, że te rozgrywki nie są dla nich priorytetowe. W obecnej edycji komplet pięciu przedstawicieli Premier League po trzech kolejkach zajmuje pierwsze miejsca w grupach.
Manchester City (Fot. Getty Images)

Mbappe najskuteczniejszym nastolatkiem w historii LM


Anglia ma w tegorocznej Lidze Mistrzów, oprócz czterech czołowych zespołów zeszłego sezonu Premier League, także Manchester United. Zespół Jose Mourinho był w tabeli dopiero szósty, ale wygrał Ligę Europejską i w nagrodę otrzymał przepustkę do LM.

Wraz z Chelsea, Tottenhamem, Manchesterem City i Liverpoolem robi furorę. Na piętnaście spotkań fazy grupowej angielskie kluby wygrały jedenaście i cztery zremisowały.

Liverpool także prowadzi w swojej grupie (Fot. Getty Images)

By znaleźć sezon, w którym kluby Premier League były na półmetku bez porażki, trzeba się cofnąć aż do 2008 roku. Manchester United, Chelsea, Liverpool i Arsenal miały wówczas osiem zwycięstw i cztery remisy.

To były jednak inne czasy. Wszystkie angielskie zespoły losowano z pierwszego koszyka, a jeśli chodzi o współczynnik UEFA, były czterema z pięciu najlepszych. Nic dziwnego, że w finale edycji 2007/08 zmierzyły się Manchester United i Chelsea. Co więcej, w trzech poprzednich finałach Premier League miała zawsze przedstawiciela.

Finał Ligi Mistrzów 2007/08 Manchester United – Chelsea (Fot. Getty Images)

W kolejnych latach sytuacja się zmieniła diametralnie. Anglicy tylko trzy razy w dziewięciu sezonach dochodzili do meczu o trofeum, ostatnio niemal sześć lat temu, gdy Ligę Mistrzów wygrała Chelsea. Po triumfie The Blues mieli tylko dwa razy przedstawicielu w półfinale; z kolei w dwóch z trzech ostatnich edycji nie było ich nawet w 1/4 finału!

Czy to czas, by obwieścić odrodzenie Wyspiarzy? Na to na pewno jeszcze za wcześnie, ale nadzieje są duże. Gdy we wspomnianym sezonie 2008/09, udało im się dotrzeć do półmetka fazy grupowej bez porażki, cztery ich zespoły zagrały w ćwierćfinale, a trzy w półfinale. Rozgrywki wygrała co prawda Barcelona, ale Anglia na pewno nie zmartwiłaby się, gdyby ten scenariusz się powtórzył.

Osiągnięcia Anglików w ostatnich 10 latach

podobne informacje

Kłopoty Chelsea? FIFA szykuje zmiany

Właściciel Chelsea uznany za "zagrożenie dla bezpieczeństwa publicznego"

Kwadratowa głowa Jarmołenki. Koledzy z West Hamu bez litości [wideo]

Łukasz "Ściana" Fabiański. "Mogę się jeszcze poprawić"