tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Minister Bańka: sport dzieci i młodzieży fundamentem

Fundamentem polskiej polityki sportowej jest szkolenie dzieci i młodzieży – uważa minister sportu i turystyki Witold Bańka, który wziął udział w piątkowej inauguracji 48. roku akademickiego katowickiej Akademii Wychowania Fizycznego.
Witold Bańka (fot. PAP/Andrzej Grygiel)

Bez tego fundamentu nie można mówić o przyszłości, o sukcesach w wyczynie. Tworzymy piramidę sportową i efekty tego na pewno będą. Warto inwestować w najmłodszych – przekonywał Bańka prezentując finansowy wymiar wspierania szkolenia młodzieży przez MSiT.

W ramach rządowego programu +Klub+ dofinansowujemy działalność małych i średnich klubów. 3352 z nich otrzymały w sumie kwotę ok. 37 mln na działalność szkoleniową. Przywracamy do życia SKS-y. Co czwarty nauczyciel WF otrzymuje środki z ministerstwa na dodatkowe zajęcia. To ok. 42 mln złotych, ponad 14 tys. grup naborowych i ok. 250 tys. dzieci i młodzieży – wyliczał minister.

Podkreślił, że środki na sport młodzieżowy cały czas rosną, w przyszłym roku – w porównaniu do 2015 – wzrost wyniesie 93 proc. Minister zauważył też, że o ile w sporcie młodzieżowym wyniki nie są najważniejsze, o tyle w wyczynie jest inaczej. – Mamy prawo oczekiwać sukcesów w sporcie wyczynowym, bo to Polacy, podatnicy, są jego największymi sponsorami. Zmiany legislacyjne mają podnieść poziom zarządzania w związkach sportowych, aby lepiej i efektywniej wydawane były środki – wyjaśnił Bańka.

Przypominał o rządowym programie "Team 100", wspierającym młodych zawodników w sportach indywidualnych. – Będziemy ten projekt rozwijali, by nie stracić tych młodych ludzi z orbity sportowej – stwierdził.

Komentując uczelniane plany budowy hali i stadionu lekkoatletycznego zauważył, że tego typu inwestycje mogą liczyć na wsparcie finansowe resortu. – Cieszę się, że idea stadionu i hali się materializuje. Będziemy takie inwestycje wspierać, bo +królowa sportu+ jest fundamentem innych dyscyplin. Dofinansowujemy modernizację i budowę obiektów różnej wielkości – powiedział minister.

Ocenił, że w ciągu czterech lat, dzięki zaangażowaniu publicznych środków w wysokości 1,8 mld złotych, powstanie 2,5-3 tys. nowych obiektów sportowych. Rektor katowickiej AWF prof. Adam Zając, przedstawiając osiągnięcia uczelni i jej klubu, podkreślił wyniki nie tylko seniorów, wyczynowców, ale i zwrócił uwagę na sukcesy w rywalizacji młodzieżowej, w której AZS AWF od lat zajmuje pozycje medalowe.

Przypominał, że ponad połowa olimpijskiej reprezentacji na zimowe igrzyska w Soczi w 2014 roku była związana z klubem lub uczelnią, na letniej olimpiadzie w Rio de Janeiro ta "delegacja" liczyła 10 sportowców, a w sztabie selekcjonera piłkarskiej kadry Adama Nawałki jest pięciu ludzi wywodzących się z katowickiej AWF.

podobne informacje

Medaliści mistrzostw Europy w paralekkoatletyce spotkali się z ministrem sportu i turystyki, Witoldem Bańką

Minister Bańka zachwycony: kosmiczny wyczyn

Minister sportu o Irenie Szewińskiej: prawdziwa Legenda, Dama, nasza Duma

Minister Bańka będzie kandydował na stanowisko przewodniczącego WADA