tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Kowalewski: życzę kibicom, by zobaczyli prawdziwą Rosję

Wojciech Kowalewski, który występował w dwóch rosyjskich klubach, zapewnia, że ludzie w tym kraju są życzliwi i kochają piłkę nożną. – Życzę kibicom, którzy pojadą na mundial, by mieli okazję zobaczyć od środka prawdziwą Rosję – powiedział były zawodnik Spartaka Moskwa i Sibiru Nowosybirsk.
Wojciech Kowalewski (fot. Getty)

MŚ 2018: mer Kaliningradu chce, by mieszkańcy... opuścili miasto

O rosyjskich kibicach było nieraz głośno przy okazji starć, do których dochodziło podczas co najmniej kilku piłkarskich imprez rangi mistrzowskiej. Kowalewski uważa jednak, że osoby wybierające się w przyszłym roku, by na żywo dopingować w mistrzostwach świata drużynę trenera Adama Nawałki nie powinny się obawiać o bezpieczeństwo.

MŚ: małe miasto, duży stadion – obiekt w Sarańsku rośnie w oczach – Nie sugerujmy się wydarzeniami, które – niestety – obserwujemy czy obserwowaliśmy do niedawna w okolicach naszych stadionów. Grając przez ponad pięć lat w lidze rosyjskiej nie spotkałem się z sytuacją, w której doszłoby do siłowej konfrontacji pomiędzy kibicami – zapewnił.

Jak dodał, takie incydenty miały miejsce i słyszał o nich, choć nie były przez media specjalnie nagłaśniane. Zaznaczył jednak, że nie dochodziło do nich na stadionach ani w ich otoczeniu .

– Widowiska sportowe – mam tu na myśli mecze ligowe – odbywały się bez żadnych zakłóceń i przy wysokim poziomie bezpieczeństwa. Z tego, co miałem okazję doświadczyć, to kibice raczej koncentrują się na dopingu własnego zespołu niż na negatywnych relacjach z fanami przeciwnej drużyny – podkreślił.

Jego zdaniem Rosjanie kochają piłkę nożna, a przyszłoroczny mundial będzie wielkim świętem futbolu, nie tylko rosyjskiego, ale i światowego.

– Sam fakt, że głównym organizatorem jest FIFA oznacza, że panować tam będą nowe standardy. Mam nadzieję, że w Rosji wpłyną one na poprawę jakości widowisk piłkarskich tak, jak to było u nas w przypadku Euro 2012. Rosja – jeśli chodzi o infrastrukturę – jest już przygotowana do turnieju. Oczywiście, na niektórych obiektach trwają jeszcze prace, ale myślę, że wszystko odbędzie się zgodnie z planem – zauważył.

MŚ: stadion w Kaliningradzie, czyli... ogromny plac budowy Jeden z trenerów bramkarzy Legii Warszawa ma nadzieję, że kibice z całego świata, którzy pojadą na tę imprezę, zetkną się z rosyjską gościnnością. Zaapelował, by wyzwolić się z pewnych stereotypów odnoszących się do Rosjan.

– Wielokrotnie, grając tam, słyszałem negatywne opinie na temat Rosji i jej mieszkańców, które przekazywały osoby patrzące na to z Polski. To często wrażenia bardzo mylne. Abstrahuje tutaj od polityki międzynarodowej i obecnej roli Rosji w niej. Co do relacji międzyludzkich, to mam tylko miłe wspomnienia, gdy chodzi o osoby z tego kraju. A jeśli nawet zdarzyły się sytuacje niemiłe, to było ich bardzo mało. Życzę wszystkim kibicom, którzy pojadą na mistrzostwa, by mieli okazję zobaczyć od środka prawdziwą Rosję – zaznaczył.

Ostrożnie odniósł się do pytania, czy wybór tego państwa na gospodarza MŚ był dobrym pomysłem. Zastrzegł, że ocena będzie łatwiejsza po turnieju.

– Jeśli chodzi o możliwości finansowe, organizacyjne, samą popularność piłki nożnej w Rosji, rangę imprezy oraz to, ile kraj może skorzystać na tym, to myślę, że władze państwowe i całe środowisko piłkarskie są zaangażowane, by to był wyjątkowy turniej pod każdym względem. Jak będzie – zobaczymy. Oczywiście, jest wiele spekulacji wokół samej procedury przyznania Rosji miana gospodarza. Trudno się angażować w te dyskusje, nie znając szczegółów. Impreza się odbędzie i mam nadzieję, że to będzie świetny mundial, także pod względem sportowym dla naszej reprezentacji – podkreślił.

Fortuna wydana na remont. Łużniki prawie gotowe na mundial

podobne informacje

Legia bez trenera Kowalewskiego i Pasquato

Legia poszerza sztab. Kowalewski nowym trenerem

Kowalewski: Czerczesowa w Legii nic nie zaskoczy

Legia już świętuje. Mistrzostwo sprzed telewizora