tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

FIFA planuje rewolucję. Reprezentacja do zmiany?

Międzynarodowa Federacja Piłki Nożnej (FIFA) rozważa złagodzenie przepisów dotyczących wyboru drużyny narodowej – poinformował prezydent CONCACAF Victor Montagliani. W myśl nowych zasad zawodnicy mogliby zmieniać kadrę nawet jeśli zagrali już w meczu o punkty w barwach innej reprezentacji.
Diego Costa (L) i Leo Bonucci (fot.Getty)

ZNAMY SKŁAD URUGWAJU NA MECZ Z POLSKĄ!

Aktualne przepisy pozwalają na dowolne zmiany na poziomie młodzieżowym. Nawet występ w meczu kadry A nie przesądza sprawy – pod warunkiem, że było to spotkanie towarzyskie. Do tej pory decydujący był występ w meczu o punkty reprezentacji, który przesądzał sprawę. Niewykluczone, że ten zapis niedługo ulegnie zmianie.

Victor Montagliani (L) i Aleksander Ceferin (fot. Getty) Świat się zmienia, a wraz z nim imigracja. To wiąże się z wieloma rzeczami. Problemy na tle narodowościowym pojawiają się w Afryce, Azji, ale także w strefie CONCACAF. Myślę, że to dobry czas, aby zastanowić się nad zmianami, które nie rozbiłyby integralności gry – przyznał Montagliani.

Do tej pory zawodnik mógł zmieniać kadrę tylko jeśli nie zagrał w meczu o punkty w barwach innej reprezentacji lub w przypadku włączenia w struktury FIFA nowej drużyny narodowej. Tak było np. w przypadku Kosowa, którego barwy zaczął przywdziewać dotychczasowy reprezentant Albanii Samir Ujkani.

Jedną z propozycji rozpatrywanych przez FIFA jest możliwość zmiany drużyny narodowej mimo rozegrania kilku meczów o punkty w barwach innego zespołu. Wstępnie ma to być "jedno lub dwa spotkania", a pomysł spotkał się z aprobatą prezydenta federacji zrzeszającej kraje Ameryki Północnej i Środkowej.

Dziennikarze "Reutersa" dotarli też do innych propozycji. Obecnie aby móc reprezentować kraj wystarczy żyć na jego terenie i grać w miejscowej lidze przez co najmniej pięć sezonów. Ten okres miałby zostać wydłużony. Rozważane jest także wprowadzenie systemu rekompensaty, która obowiązywałaby w przypadku kiedy piłkarz po występach w młodzieżowych reprezentacjach danego kraju wybiera inną seniorską drużynę narodową.

podobne informacje

Premier League: kluby jednogłośnie chcą VAR. System od przyszłego sezonu

Katar podzieli się mundialem? Szef FIFA przyznaje: "nie jest to idealne"

Mundial bez piłkarzy Barcelony, Realu czy Bayernu? FIFA grozi klubom w sprawie Superligi

Kolejne problemy Infantino. Szwajcar pod opieką śledczych