tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Wicemistrzyni olimpijska w pływaniu oczyszczona z zarzutów

Australijska pływaczka Madeline Groves, wicemistrzyni olimpijska z Rio de Janeiro na 200 m stylem motylkowym, została oczyszczona z zarzutów łamania procedur antydopingowych. To oznacza, że może wystąpić w przyszłorocznych Igrzyskach Wspólnoty Brytyjskiej.
Madeline Groves (fot. Getty)

Zarzuty dotyczyły rzekomych nieprawidłowości w składanych sprawozdaniach dotyczących miejsca zamieszkania. W maju po raz kolejny odnotowana została nieobecność zawodniczki na badaniach. Miały się odbyć w deklarowanym miejscu zamieszkania Groves w Stanach Zjednoczonych.

Madeline Groves ze srebrnym medalem IO w Rio de Janeiro (fot. Getty) 22-letniej Groves groziło zawieszenie, bowiem to był już trzeci przypadek niestawienia się na testach w ciągu 12 miesięcy. Tymczasem międzynarodowa federacja (FINA) ogłosiła, że Australijka wypełniła swoje obowiązki i nie będzie karana. Okazało się, że zawodniczka czekała na przedstawicieli komisji w swoim pokoju na Uniwersytecie San Diego. Tymczasem pracownicy agencji pozostali w recepcji budynku i nie próbowali nawiązać z nią choćby kontaktu telefonicznego.

Sportowcy muszą na bieżąco informować o miejscu swego pobytu, aby umożliwić badającym przeprowadzenie losowej kontroli poza zawodami.

– Cieszę się, że jest to już za mną. Nie mogę się doczekać rywalizacji w kwalifikacjach do Commonwealth Games – podkreśliła Groves, który na ubiegłorocznych igrzyskach w Rio na 200 m "motylkiem" przegrała o trzy setne sekundy z Hiszpanką Mireią Belmonte.

Otylia Swim Tour, czyli mistrzyni szkoli następców