tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Piłkarz roku vs. Złota Piłka. Tak zmieniały się plebiscyty

Złota Piłka FIFA, Złota Piłka "France Football", Piłkarz Roku FIFA, a teraz jeszcze nagrody The Best FIFA Awards. W mnogości plebiscytów na najlepszych piłkarzy, piłkarki i jedenastki można się pogubić. Dlatego spieszymy z pomocą, akurat przed wieczorną galą, na której poznamy m.in. Piłkarza Roku FIFA.
Cristiano Ronaldo ze Złotą Piłką i nagrodą The Best FIFA (fot. Getty)

( TRANSMISJA GALI FIFA AWARDS 2017 – kliknij tutaj!)

Złota Piłka "France Football"
(1956–2009; 2016-?)


Jako pierwszy na pomysł wybrania najlepszego piłkarza w danym roku wpadł Gabriel Hanot. Futbol w Europie zawdzięcza temu Francuzowi bardzo wiele – nie tylko prestiżowy plebiscyt, ale też klubowe rozgrywki o Puchar Europy, poprzednika Ligi Mistrzów. Były selekcjoner reprezentacji Francji realizował się jako dziennikarz i wpadł na pomysł, by jego koledzy po fachu wybierali najlepszego europejskiego piłkarza. Opublikował na ten temat artykuł, a już rok później wyłoniono pierwszego zwycięzcę – został nim Brytyjczyk Stanley Matthews.

Początkowo jury brało pod uwagę tylko Europejczyków. W 1995 plebiscyt rozszerzono o piłkarzy z całego świata, ale grających w europejskich klubach (i od razu wygrał Afrykanin z Milanu, George Weah), a w 2007 roku uznano, że wygrać może każdy zawodnik z całego świata.

David Beckham (L), Luis Figo (Ś) i Raul na gali Piłkarza Roku FIFA 2001 (fot. Getty) Piłkarz Roku FIFA
(1991-2009)


W ostatniej dekadzie XX wieku FIFA pozazdrościła Francuzom i zorganizowała własny konkurs. W tym przypadku głos należał jednak nie tylko do dziennikarzy, ale też do selekcjonerów i kapitanów drużyn narodowych. Od 1991 mieliśmy więc dwa równoległe konkursy. I tak w pierwszej edycji Piłkarzem Roku FIFA został Lothar Matthaeus, podczas gdy Złotą Piłką dostał Jean-Pierre Papin (w plebiscycie FIFA Francuz był drugi). Bardzo często wyniki się jednak pokrywały. Tak było choćby w latach 2005-09, kiedy wygrywali kolejno Ronaldinho, Fabio Cannavaro, Kaka, Cristiano Ronaldo i Leo Messi. Od 2001 roku wybierana jest również Piłkarka Roku FIFA.

Złota Piłka FIFA
(2010-2015)


W drugiej dekadzie XXI wieku wkroczyliśmy w erę Messiego i Ronaldo. Argentyńczyk wygrywał Złotą Piłkę FIFA czterokrotnie, a Portugalczyk – dwukrotnie. Ta nagroda powstała po połączeniu plebiscytów FIFA i "France Football". Głosowali nadal trenerzy, kapitanowie i przedstawiciele mediów. Porozumienie nie trwało jednak długo. Od 2016 roku znów mamy dwa oddzielne plebiscyty i dwie oddzielne nagrody – Złota Piłka wróciła pod macierzysty znak "FF", a FIFA stworzyła odświeżony plebiscyt pod nową nazwą.

Ronaldinho (L) ze Złotą Piłką (fot. Getty) The Best FIFA Football Awards
(2016-?)


"Styczniowa gala FIFA w Zurychu obwieściła nową erę nagradzania najwybitniejszych przedstawicieli świata futbolu" – głosi wpis na stronie FIFA.com. Tym razem wpływ na wybór zwycięzcy mają również kibice, których głosy stanowią jedną czwartą elektoratu. Trzech finalistów (w 2017 roku to Ronaldo, Messi i Neymar) zostało wyłonionych z listy 24 kandydatów przez jury "Legend FIFA" (w jego skład wchodzą: Cafu, Landon Donovan, Enzo Francescoli, Alex Frei, Hidetoshi Nakata, Diego Maradona, Jay Jay Okocha, Carles Puyol, Carlos Valderrama, Edwin van der Sar i Ivan Vicelich).

FIFA wskazuje jednak nie tylko Piłkarza (oficjalna, angielska nazwa: The Best FIFA Men's Player) i Piłkarkę Roku (The Best FIFA Women's Player), ale też Trenera Roku i Trenera Kobiet Roku, Bramkarza Roku, nagrodę im. Ferenca Puskasa dla gola roku, nagrodę dla kibiców, a dodatkowo organizacja zrzeszająca piłkarzy FIFPro ogłasza jedenastkę roku.

Wszystkie kategorie i wszystkich nominowanych do tegorocznych nagród poznacie TUTAJ.

(fot. sport.tvp.pl/infogram.com)

Złota Piłka 2017: Lewandowski wśród nominowanych

Kto zostanie piłkarzem roku FIFA?
Kto zostanie piłkarzem roku FIFA?
  • 52.5%Cristiano Ronaldo
  • 42.7%Leo Messi
  • 4.8%Neymar

podobne informacje

Eden Hazard wskazał faworytów do Złotej Piłki

Internauci głosu nie mają. Zamieszanie wokół "Złotej Piłki"

"Przypomina Ronaldo, ale...". Griezmann zachwycony Mbappe

Imponujące statystyki "Lewego". Niesłuszna decyzja "France Football"?