tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Piłkarz roku vs. Złota Piłka. Tak zmieniały się plebiscyty

Złota Piłka FIFA, Złota Piłka "France Football", Piłkarz Roku FIFA, a teraz jeszcze nagrody The Best FIFA Awards. W mnogości plebiscytów na najlepszych piłkarzy, piłkarki i jedenastki można się pogubić. Dlatego spieszymy z pomocą, akurat przed wieczorną galą, na której poznamy m.in. Piłkarza Roku FIFA.
Cristiano Ronaldo ze Złotą Piłką i nagrodą The Best FIFA (fot. Getty)

( TRANSMISJA GALI FIFA AWARDS 2017 – kliknij tutaj!)

Złota Piłka "France Football"
(1956–2009; 2016-?)


Jako pierwszy na pomysł wybrania najlepszego piłkarza w danym roku wpadł Gabriel Hanot. Futbol w Europie zawdzięcza temu Francuzowi bardzo wiele – nie tylko prestiżowy plebiscyt, ale też klubowe rozgrywki o Puchar Europy, poprzednika Ligi Mistrzów. Były selekcjoner reprezentacji Francji realizował się jako dziennikarz i wpadł na pomysł, by jego koledzy po fachu wybierali najlepszego europejskiego piłkarza. Opublikował na ten temat artykuł, a już rok później wyłoniono pierwszego zwycięzcę – został nim Brytyjczyk Stanley Matthews.

Początkowo jury brało pod uwagę tylko Europejczyków. W 1995 plebiscyt rozszerzono o piłkarzy z całego świata, ale grających w europejskich klubach (i od razu wygrał Afrykanin z Milanu, George Weah), a w 2007 roku uznano, że wygrać może każdy zawodnik z całego świata.

David Beckham (L), Luis Figo (Ś) i Raul na gali Piłkarza Roku FIFA 2001 (fot. Getty) Piłkarz Roku FIFA
(1991-2009)


W ostatniej dekadzie XX wieku FIFA pozazdrościła Francuzom i zorganizowała własny konkurs. W tym przypadku głos należał jednak nie tylko do dziennikarzy, ale też do selekcjonerów i kapitanów drużyn narodowych. Od 1991 mieliśmy więc dwa równoległe konkursy. I tak w pierwszej edycji Piłkarzem Roku FIFA został Lothar Matthaeus, podczas gdy Złotą Piłką dostał Jean-Pierre Papin (w plebiscycie FIFA Francuz był drugi). Bardzo często wyniki się jednak pokrywały. Tak było choćby w latach 2005-09, kiedy wygrywali kolejno Ronaldinho, Fabio Cannavaro, Kaka, Cristiano Ronaldo i Leo Messi. Od 2001 roku wybierana jest również Piłkarka Roku FIFA.

Złota Piłka FIFA
(2010-2015)


W drugiej dekadzie XXI wieku wkroczyliśmy w erę Messiego i Ronaldo. Argentyńczyk wygrywał Złotą Piłkę FIFA czterokrotnie, a Portugalczyk – dwukrotnie. Ta nagroda powstała po połączeniu plebiscytów FIFA i "France Football". Głosowali nadal trenerzy, kapitanowie i przedstawiciele mediów. Porozumienie nie trwało jednak długo. Od 2016 roku znów mamy dwa oddzielne plebiscyty i dwie oddzielne nagrody – Złota Piłka wróciła pod macierzysty znak "FF", a FIFA stworzyła odświeżony plebiscyt pod nową nazwą.

Ronaldinho (L) ze Złotą Piłką (fot. Getty) The Best FIFA Football Awards
(2016-?)


"Styczniowa gala FIFA w Zurychu obwieściła nową erę nagradzania najwybitniejszych przedstawicieli świata futbolu" – głosi wpis na stronie FIFA.com. Tym razem wpływ na wybór zwycięzcy mają również kibice, których głosy stanowią jedną czwartą elektoratu. Trzech finalistów (w 2017 roku to Ronaldo, Messi i Neymar) zostało wyłonionych z listy 24 kandydatów przez jury "Legend FIFA" (w jego skład wchodzą: Cafu, Landon Donovan, Enzo Francescoli, Alex Frei, Hidetoshi Nakata, Diego Maradona, Jay Jay Okocha, Carles Puyol, Carlos Valderrama, Edwin van der Sar i Ivan Vicelich).

FIFA wskazuje jednak nie tylko Piłkarza (oficjalna, angielska nazwa: The Best FIFA Men's Player) i Piłkarkę Roku (The Best FIFA Women's Player), ale też Trenera Roku i Trenera Kobiet Roku, Bramkarza Roku, nagrodę im. Ferenca Puskasa dla gola roku, nagrodę dla kibiców, a dodatkowo organizacja zrzeszająca piłkarzy FIFPro ogłasza jedenastkę roku.

Wszystkie kategorie i wszystkich nominowanych do tegorocznych nagród poznacie TUTAJ.

(fot. sport.tvp.pl/infogram.com)

Złota Piłka 2017: Lewandowski wśród nominowanych

Kto zostanie piłkarzem roku FIFA?
Kto zostanie piłkarzem roku FIFA?
  • 52.4%Cristiano Ronaldo
  • 42.7%Leo Messi
  • 4.9%Neymar

podobne informacje

"Wybacz, Andres". "France Football" przeprasza Iniestę

Nietypowy zapis w umowie "Lewego". "Wielki bonus za Złotą Piłkę"

Pretensje Ribery’ego. "Ronaldo ukradł moją Złotą Piłkę"

Kto zdobędzie Złotą Piłkę po erze Ronaldo i Messiego? [ankieta]