tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Raport CIES: City ma najdroższą kadrę w Europie

W piątce najbardziej wartościowych klubów na świecie znalazło się miejsce dla czterech przedstawicieli Premier League. Najwyżej uplasowały się drużyny Manchesteru City i Tottenhamu, zostawiając w tyle Barcelonę, Real Madryt oraz PSG. W dziesiątce najdroższych graczy znalazł się z kolei Robert Lewandowski, który wyprzedził Cristiano Ronaldo.
Cristiano Ronaldo i Robert Lewandowski (fot. Getty Images)

"Lewy" i Angulo z szansami na Złotego Buta. Zaskakująca czołówka
Międzynarodowe Centrum Studiów Sportowych (CIES), które zajmuje się analizowaniem statystyk sportowych, opracowało raport z pięciu najlepszych lig w Europie. Pokazał, że najbardziej wartościowym klubem na świecie jest Manchester City. Skład Anglików został wyceniony na 1,19 miliarda euro.

Conte nie podał ręki Mourinho. "Miałem go gonić?"

W czołówce są jeszcze inne kluby występujące na co dzień w Premier League – drugi jest Tottenham, czwarta Chelsea, a zaraz za nią Manchester United. Jedynym zespołem w pierwszej piątce spoza Anglii jest FC Barcelona. Hiszpańska drużyna została wyceniona na 1,13 miliarda euro i zajęła trzecią lokatę.

Ogólnie w pierwszej dwudziestce zestawienia jest aż siedem klubów z Anglii i pięć z Włoch. Z kolei dopiero na ósmym miejscu znalazło się Paris Saint-Germain, które w minionym oknie transferowym przeprowadziło największy zakup w historii piłki nożnej. Neymar kosztował 222 miliony euro i w raporcie został uznany za najbardziej wartościowego zawodnika. Za nim znalazł się Harry Kane z Tottenhamu (186 milionów euro).

Lewandowski bardziej wartościowy niż Ronaldo

W opublikowanym zestawieniu znalazł się Robert Lewandowski. Polski napastnik został wybrany najdroższym piłkarzem w Bayernie. Statystycy wycenili go na 102 miliony euro. Przed napastnikiem mistrza Niemiec są m.in. Lorenzo Insigne (Napoli, 105 milionów), Eden Hazard (Chelsea, 121 milionów) oraz Luis Suarez (Barcelona, 134 miliony). Co ciekawe, poza pierwszą dziesiątką znaleźli się Cristiano Ronaldo i Gareth Bale. Wartość tego pierwszego określono na 96 miliony, a Walijczyka na "zaledwie" niecałe 55 miliony.

CIES: Najbardziej wartościowe kluby (fot. twitter.com/CIES_Football)
"Pomidor". Pamiętny wywiad z Borucem (2009)