tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Kosta Runjaić nowym trenerem Pogoni Szczecin

46-letni Chorwat Kosta Runjaić został trenerem Pogoni Szczecin. Ma prowadzić drużynę do końca bieżącego sezonu. Na ławce trenerskiej zastąpił zwolnionego przed tygodniem Macieja Skorżę.
Kosta Runjaić (fot. Getty)

Pogoń – Legia 1:3. Przebudzenie Moulina

Szczeciński klub poinformował, że umowa z Runjaiciem zostanie automatycznie przedłużona na kolejny sezon po spełnieniu określonych warunków. Jakie to warunki, na razie nie ujawniono.

– Prezentacja nowego trenera odbędzie się w środę na konferencji prasowej. Tego dnia rozpocznie on też pracę z drużyną i przeprowadzi pierwszy trening. Zespół ma bowiem do tego czasu wolne od zajęć – poinformował rzecznik prasowy Pogoni Krzysztof Ufland.

Kamil Drygas: wolałbym zagrać bardzo słaby mecz, a zdobyć trzy punkty Runjaić urodził się w Wiedniu. Jego rodzice pochodzą z byłej Jugosławii, a on sam posiada obywatelstwo Niemiec, gdzie mieszkał i pracował od wielu lat. W przeszłości samodzielnie prowadził SV Darmstadt 98 (marzec 2010 – wrzesień 2012), MSV Duisburg (wrzesień 2012 – czerwiec 2013), 1. FC Kaiserslautern (wrzesień 2013 – wrzesień 2015) oraz ostatnio TSV 1860 Monachium (lipiec 2016 – listopad 2016).

Jeszcze wcześniej, na początku kariery trenerskiej, pracował w sztabach szkoleniowych VfR Aalen oraz rezerw 1. FC Kaiserslautern. Szkolił także piłkarzy drugiego zespołu oraz drużyny do lat 19 SV Wehen Wiesbaden.

Z SV Darmstadt 98 Runjaic awansował w sezonie 2010/2011 z ligi regionalnej do 3. Bundesligi. Z Darmstadt trafił na zaplecze Bundesligi do MSV Duisburg. Prowadzony przez niego zespół z Nadrenii Północnej-Westfalii zajął jedenaste miejsce w tabeli, ale po sezonie 2012-13 nie otrzymał licencji na dalsze występy na tym szczeblu i został relegowany ligę niżej. Runjaić wówczas rozstał się z klubem i na następne dwa lata przeniósł się do 1. FC Kaiserslautern. Dwukrotnie zajął z nim czwartą pozycję w 2. Bundeslidze, tuż za miejscem uprawniającym do baraży o awans.

Gdy był trenerem 1. FCK, z jego drużyny na finały mistrzostw Europy U-21 (rozegranych w Czechach w 2015 roku) powołano aż czterech zawodników i stanowili oni najliczniejszą grupę w reprezentacji. Niemcy dotarli do półfinału tamtej imprezy. Pracę w Kaiserslautern zakończył już po ośmiu kolejkach sezonu 2015-16 wówczas prowadzony przez niego zespół zajmował dwunastą pozycję w 2. Bundeslidze z dziewięcioma punktami na koncie.

Od lipca 2016 do listopada 2016 prowadził inny utytułowany klub niemiecki, występujący na zapleczu Bundesligi – TSV 1860 Monachium. Tam jednym z jego zawodników był Sebastian Boenisch, były reprezentant Polski. Ze stolicą Bawarii pożegnał się szybko, gdy po 13 meczach Lwy zajmowały czternastą lokatę, mając na koncie dwanaście punktów. Co ciekawe, w ostatnim meczu prowadził TSV przeciwko Kaiserslautern remisując 1:1.

Runjaić prowadził 1. FC Kaiserslautern w sparingu z Pogonią Szczecin rozegranym w 2015 roku w Bad Kreuznach. Niemiecki zespół wygrał tamten mecz 4:0.

Pierwszy raz poprowadzi szczeciński zespół w meczu ligowym 17 listopada w Krakowie przeciwko Wiśle. W 2017 roku będzie czwartym szkoleniowcem, który będzie z ławki rezerwowych kierował grą Pogoni. W rundzie wiosennej szkoleniowcem Portowców był Kazimierz Moskal. Od początku bieżących rozgrywek drużynę przejął Maciej Skorża, a w ostatnim meczu tymczasowo obowiązki pierwszego trenera pełnił Rafał Janas.

Łukasz Broź: były momenty, w których na zbyt wiele pozwoliliśmy Pogoni

podobne informacje

Trener Października w LOTTO Ekstraklasie: Kosta Runjaić

"Nie przestraszyliśmy się Pogoni". Legnica szczęśliwa po debiucie

Puchar Niemiec: Kaiserslautern podbije Monachium?