tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Mistrzyni olimpijska zdyskwalifikowana na 4 lata

Mistrzyni olimpijska z Rio de Janeiro w biegu maratońskim Kenijka Jemina Sumgong została zdyskwalifikowana na cztery lata. Wcześniej w jej organizmie znaleziono doping - erytropoetynę (EPO). Badanie przeprowadzono w lutym w jej kraju podczas treningu.
Jemina Sumgong (fot. Getty Images)

Kara będzie obowiązywać od 3 kwietnia – poinformowała Kenijska Agencja Antydopingowa. Sumgong tłumaczyła, że EPO zostało jej podane w szpitalu, kiedy musiała poddać się leczeniu. Powiedziała, że musiano zrobić jej transfuzję krwi i podano nieznane jej lekarstwa. Ponieważ jednak nie miała żadnych dokumentów, które potwierdzałyby jej słowa, nie zostały one wzięte pod uwagę.

Sumgong to pierwsza Kenijka, która wywalczyła olimpijskie złoto na dystansie 42 km 195 m. W Rio 2016 uzyskała czas 2:24.04, a w kwietniu w Londynie 2:22.58. Wcześniej była druga w Chicago w 2013 roku (2:20:48) i w Nowym Jorku w 2014 (2:25.10). W mistrzostwach świata w Pekinie 2015 zajęła czwarte miejsce.

W październiku minionego roku została zdyskwalifikowana na cztery lata za stosowanie EPO kenijska gwiazda maratonów Rita Jeptoo, partnerka treningowa... Sumgong.