tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Kowalczyk zaczyna sezon. Pierwszy start w piątek

Przed Justyną Kowalczyk pierwsze starty w nowym sezonie. Od piątku dwukrotna mistrzyni olimpijska będzie sprawdzać formę w zawodach FIS w fińskim Muonio.
Justyna Kowalczyk (fot. Getty)

Muonio położone jest w Laponii, na północy Finlandii. Od wielu lat odbywają się tam zawody otwarcia sezonu w tym kraju. Tegoroczne zmagania potrwają trzy dni, począwszy od piątku, a kobiety rywalizować będą kolejno w sprincie stylem klasycznym, biegu na 5 kilometrów, także "klasykiem", oraz biegu na 10 kilometrów stylem dowolnym.

Krista Parmakoski (fot. Getty) Na liście zarejestrowanych zawodniczek są 144 nazwiska. Kowalczyk formę będzie mogła sprawdzić m.in. na tle Kristy Parmakoski, wicemistrzyni świata z Lahti w biegu łączonym, a także innych reprezentantek Finlandii – m.in. Anne Kylloenen, Laury Mononen i Aino-Kaisy Saarinen.

Kowalczyk została zgłoszona do wszystkich biegów, także do rywalizacji na 10 kilometrów stylem dowolnym. Polka zapowiedziała wprawdzie, że podczas igrzysk w Pjongczangu, opuści tę konkurencję, ale starty "łyżwą" są istotne ze względu na inne olimpijskie starty w całości lub częściowo rozgrywane tą techniką – sprint drużynowy i bieg łączony.

Biegaczka z Kasiny Wielkiej w Muonio trenuje już od kilka dniu. Inauguracyjne zawody Pucharu Świata zaplanowano na 24 listopada, kiedy to zmagania w sprincie stylem klasycznym rozpoczną minitour Ruka Triple.Kadra mężczyzn, z Maciejem Staręgą – ósmym zawodnikiem mistrzostw świata – na czele, oraz pozostałe reprezentantki Polski, sezon rozpoczną w szwedzkim Gallivare (17-19 listopada).

Wyjątkiem jest wracająca po kontuzji Sylwia Jaśkowiec. Biegaczka z Myślenic pierwszy start zaplanowała na początek grudnia, o czym opowiedziała w rozmowie ze SPORT.TVP.PL.

Transmisje wybranych zawodów Pucharu Świata, igrzysk olimpijskich i zawodów maratońskiego cyklu Visma Ski Classics w Telewizji Polskiej.

Apoloniusz Tajner o IO: Justyna Kowalczyk ma realną szansę na medal na 30 km
Maciej Staręga: trenowaliśmy z zawodnikami ze światowego topu
Warszawa, 12 stopni i... trasa narciarska pod Narodowym
Jan Antolec: treningi w Norwegii powinny zaprocentować
Paweł Klisz: mam nadzieję, że to będzie przełomowy rok

podobne informacje

Wywalczyła medal MŚ, przegrała z kontuzjami. Jaśkowiec kończy karierę

Wybitni sportowcy po śmierci Ireny Szewińskiej: będzie nam Pani brakowało

Kowalczyk i Wierietielny wybrali. Olimpijki pominięte

"Farsa". Kowalczyk ostro o decyzjach FIS