tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

PŚ w skokach: Norwegowie stworzyli... plastikowego skoczka

Wojna technologiczna w skokach narciarskich trwa w najlepsze. Reprezentacja Norwegii pracuje nad nowymi kombinezonami. W tym celu wyprodukowano na drukarce 3-D idealną plastikową kopię Toma Hilde, która testowana jest w tunelu aerodynamicznym.
Daniel Andre Tande (fot. Getty Images)

Na pomysł druku wpadł sam Tom Hilde, który od dawna interesuje się informatyką i nowymi technologiami. Dzięki tej imitacji możliwe będzie uzyskanie najbardziej optymalnych wyników testów w tunelu aerodynamicznym. Ponadto technologia ta jest stosunkowo tania.

To bardzo dziwne wrażenie widzieć i dotykać samego siebie. W dodatku kilka dni spędziłem z tą lalką w swoim mieszkaniu i było to przeżycie dziwne, jak z horroru, zwłaszcza jak budziłem się w nocy, a ona stała obok łóżka z otwartymi oczami – powiedział skoczek.

PŚ W SKOKACH: W CENTRUM WISŁY POWSTANIE STREFA KIBICA

Norwegowie zdają sobie sprawę z tego, że rywale znacznie wyprzedzili ich w wyścigu technologicznym. Jak zaznacza trener norweskich skoczków, Alexander Stoeckl, nadszedł czas, aby nadrobić zaległości. Pomaga w tym m.in. profesor Ola Elfamark, który jest kierownikiem projektu "Plastikowy Hilde”. Kombinezony wbrew pozorom mają ogromne znaczenie w tej dyscyplinie sportu. Najważniejsze jest badanie właściwości materiału, które zmieniają się w zależności od temperatury i wilgotności powietrza oraz szybkości lotu. Dzięki plastikowej kukle, która jest bliźniakiem skoczka, zawodnik uniknie zmęczenia związanego z testami w tunelu aerodynamicznym.

Magnus Brevik, drugi trener norweskiej kadry, w rozmowie dla telewizji NRK powiedział, że już po pierwszym tygodniu testów znaleziono interesujące detale, które – jak mówi – mogą dać pewną przewagę podczas zimowych igrzysk olimpijskich w Pjongczangu, które odbędą się od 9 do 25 lutego. – Jest to oczywiście tajemnica, lecz można powiedzieć, że właśnie dołączyliśmy do wyścigu o najlepszy sprzęt – dodaje.


Transmisje igrzysk olimpijskich, a także mistrzostw świata w lotach narciarskich i Pucharu Świata w skokach narciarskich w TVP. Zaczynamy już konkursami w Wiśle – zmagania od 17 do 19 listopada w TVP1, TVP Sport, SPORT.TVP.PL i aplikacji TVP Sport.

Apoloniusz Tajner: Kamil Stoch zaczyna przewodzić w kadrze