Ciąg dalszy afery dopingowej. Rosja straciła medale z Soczi

Rosja straciła dwa olimpijskie medale w biegach narciarskich, które sportowcy wywalczyli podczas zmagań w 2014 roku w Soczi. Międzynarodowy Komitet Olimpijski zdecydował, że czworo zawodników stosowało doping.
Maksim Wylegżanin (fot. Getty Images)

Legkow nie przyznaje się do winy. "Mój medal jest czysty"

Informację podała w czwartek agencja R-Sport po rozmowie z Jeleną Vialbe – przewodniczącą rosyjskiej federacji biegowej. Przedstawiciele agencji potwierdzili, że Maksim Wylegżanin, Aleksiej Pietuchow, Jewgenija Szapowałowa i Julia Iwanowa zostali zdyskwalifikowani, a ich wyniki anulowano.

Wylegżanin zdobył srebro razem z Nikitą Kriukowem w sprincie drużynowym. Był także drugi indywidualnie w biegu na 50 km. To właśnie te medale zostały w czwartek odebrane Rosjanom. Wcześniej zdyskwalifikowano Jewgienija Biełowa, a także Aleksandra Legkowa, zabierając krążek sztafecie, która była druga w Soczi.

Iwanowa zajęła szóste miejsce w sprincie drużynowym i sztafecie, a także 17. indywidualnie na 10 km stylem klasycznym i 30. w biegu na 30 km stylem dowolnym. Pietuchow wystartował w sprincie i był ósmy. Szapowałowa w tej samej konkurencji dotarła do mety jako 28.

Cały czas nie wiadomo czy sportowcy z Rosji wezmą udział w zbliżających się igrzyskach w Pjongczangu. Grozi im dyskwalifikacja za łamanie przepisów antydopingowych.

Apoloniusz Tajner o IO: Justyna Kowalczyk ma realną szansę na medal na 30 km