tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Shearer ma kłopoty z pamięcią od... uderzania piłki głową

Były kapitan piłkarskiej reprezentacji Anglii 47-letni Alan Shearer martwi się stanem swojego zdrowia i kłopotami z pamięcią. Jak wynika z przeprowadzonych badań może to być efektem częstych uderzeń piłki głową.
Alan Shearer z żoną Lainyą (fot. Getty Images)

Wpadka United. Wysłali skauta... na zamknięty stadion

Najlepszy strzelec w historii Premier League zdobył w swojej karierze 260 goli. Wiele strzałów oddał głową. Taki styl gry, ćwiczony także na treningach, narażał jego mózg na mikrowstrząsy.

Wyniki badania są dość przerażające. Mam bardzo słabą pamięć. Gdy wybierasz karierę zawodowego piłkarza spodziewasz się, że po zakończeniu gry będziesz miał problemy z plecami, kolanem czy stawem skokowym, co mnie dotyczy, ale nigdy nie myślałem, że futbol może mieć także wpływ na choroby mózgu – powiedział zawodnik, który ostatnio przeszedł serię analiz klinicznych.

Z kolei badanie przeprowadzone we wrześniu 2016 r. przez Scottish University Stirling pokazały, że gra głową może mieć znaczący wpływ na funkcje pamięci i pracę mózgu. W maju angielska federacja futbolu wyraziła zainteresowanie dalszym prowadzeniem doświadczeń na temat możliwych zależności między grą głową a uszkodzeniami mózgu.

Od 2016 r. przed stadionem St. James Park w Newcastle umieszczono statuę Shearera z brązu. Z klubem z tego miasta piłkarz związany był przez 10 lat (1996-2006). Strzelił dla Srok 148 goli w 303 występach. W reprezentacji Anglii w 63 meczach uzyskał natomiast 30 bramek.

podobne informacje

Andrij Szewczenko... najdroższy w historii Premier League

Nowa praca Johna Terry'ego w Egipcie. Czas na Didiera Drogbę, Ronaldinho, Rio Ferdinanda...

Rooney drwi z kibiców City. "Miło zobaczyć znajome twarze"

"Pośmiewisko świata". Burza w Anglii po dymisji Allardyce'a