El. MŚ: kariera Buffona zaczęła się w barażach. Jak się skończy?

Piłkarska reprezentacja Włoch przegrała w piątek w Sztokholmie ze Szwecją 0:1 w pierwszym meczu barażowym o mundial 2018. Azzurri w tej fazie eliminacji mistrzostw świata grają po raz drugi w historii. Oba występy łączy osoba Gianluigiego Buffona.
Gianluigi Buffon (Fot. Getty Images)

Włosi w swojej historii tylko raz nie awansowali na mundial – w 1958 roku. Nie zagrali też na pierwszym turnieju w 1930 roku, ale tylko dlatego, że się nie zgłosili.

Po sześćdziesięciu latach sytuacja może się powtórzyć, bo w piątek górą byli Szwedzi. Wstydem byłoby niezakwalifikowanie się mówił przed meczem Giorgio Chiellini. Już sama gra w barażach nie jest dla Azzurrich codziennością, bo dotychczas uczestniczyli w nich tylko raz.

Buffon w piątkowym meczu (Fot. Getty Images)

Ten etap wprowadzono od eliminacji MŚ 1998. Wówczas po raz ostatni Włosi nie wygrali swojej grupy i zajęli drugie miejsce z punktem straty do Anglii. W dużej mierze z… winy Polaków, którzy zdołali z nimi zremisować bezbramkowo na Stadionie Śląskim.

W barażu los skojarzył Italię z Rosją. Pierwszy mecz rozegrano w Moskwie 29 października 1997 roku, a więc ponad dwadzieścia lat temu. Data jest o tyle ważna, że w 31. minucie z powodu kontuzji boisko musiał opuścić Gianluca Pagliuca. Jego miejsce między słupki zajął debiutujący w kadrze Gianluigi Buffon.

Spotkanie skończyło się remisem 1:1 po bramce Christiana Vieriego i samobójczym trafieniu Fabio Cannavaro. W rewanżu na San Paolo Azzurri wygrali 1:0, a gola strzelił Pierluigi Casiraghi.

Buffon zadebiutował w kadrze 20 lat temu (Fot. Getty Images)

Tym razem ich sytuacja jest gorsza, bo ze Sztokholmu nie przywieźli choćby minimalnej zaliczki. Zwycięstwo 1:0 w poniedziałkowym rewanżu oznaczać będzie tylko dogrywkę. By rozstrzygnąć wszystko w 90 minut, Włosi potrzebują wyższej wygranej.

Problem w tym, że po raz ostatni więcej niż jednego gola w meczu o punkty – zespołowi klasy wyższej niż Liechtenstein, Albania i Izrael – strzelili Hiszpanom w 1/8 finału Euro 2016. Wygrali wówczas 2:0. Każda ewentualna bramka Szwedów jeszcze bardziej skomplikuje ich sytuację.

O to, by żadna piłka nie wpadła do siatki, zadbać ma Buffon. Jego przyszłość w kadrze zależy od partnerów, bo bramkarz Juventusu zapowiadał już, że po MŚ 2018 zakończy reprezentacyjną karierę. Jeśli koledzy nie będą trafiali i Włosi nie awansują, to rewanż ze Szwecją będzie jego ostatnim występem w meczu o stawkę. Takiej klamry spinającej jego karierę w kadrze na pewno sobie nie życzy...