Lewis Hamilton
Anglia/Mercedes AMG
DNF

GP Brazylii: Bottas z pole position, wypadek Hamiltona

Fin Valtteri Bottas (Mercedes GP) wygrał kwalifikacje przed niedzielnym wyścigiem o Grand Prix Brazylii na torze Interlagos w Sao Paulo, przedostatnią rundą mistrzostw świata Formuły 1. Pewny już tytułu Brytyjczyk Lewis Hamilton miał niegroźny wypadek.
Valtteri Bottas (fot. Getty)

Lowe: Kubica niemal na pewno pojedzie w Abu Zabi

Bottas uzyskał minimalnie (0,038 s) lepszy czas okrążenia od Niemca Sebastiana Vettela (Ferrari). Obaj kierowcy walczą o drugie miejsce w klasyfikacji generalnej. Obecnie o piętnaście punktów lepszy jest Vettel.

To trzecie pole position Bottasa w karierze. Wszystkie uzyskał w tym sezonie.

Z trzeciej pozycji ruszy drugi z kierowców Ferrari – Fin Kimi Raikkonen. Dalej sklasyfikowani są zawodnicy Red Bulla – Holender Max Verstappen i Australijczyk Daniel Ricciardo. Ten drugi zostanie jednak cofnięty o 10 pozycji.

Lewis Hamilton (fot. Getty) Hamilton (Mercedes GP) rozbił się niedługo po rozpoczęciu pierwszej sesji kwalifikacji, jeszcze przed okrążeniem pomiarowym. Brytyjczyk stracił panowanie nad bolidem na jednym z zakrętów i uderzył w barierę z opon. Zawody na chwilę wstrzymano. Kierowca nie odniósł żadnych obrażeń, ale nie mógł kontynuować jazdy i w niedzielę wystartuje z ostatniej pozycji.

Do nieprzyjemnych sytuacji dochodziło poza torem. Hamilton ujawnił wcześniej na Twitterze, że w piątek wieczorem część ekipy, opuszczając obiekt po treningach, została napadnięta i ostrzelana przez nieznanych napastników. "Skradziono niektóre wartościowe przedmioty, ale najważniejsze, że nikt nie został ranny" – dodał na Twitterze niemiecki team.

Na dwa wyścigi przed końcem sezonu, Brytyjczyk ma 333 punkty i o 66 wyprzedza wicelidera Vettela. Tytuł mistrzowski Hamilton wywalczył po raz czwarty w karierze.