tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

F1: testy w Brazylii odwołane ze względów bezpieczeństwa

Team Formuły 1 McLaren oraz dostawca opon Pirelli zrezygnowały z przeprowadzenia testów na torze Interlagos po niedzielnym Grand Prix Brazylii. Powodem są względy bezpieczeństwa. W weekend doszło tam do kilku ataków z użyciem broni palnej.
GP Brazylii 2017 (fot. Getty)

Kubica niezniszczalny jak Nannini i Pasini

W niedzielę ofiarą przestępców omal nie padła furgonetka Pirelli, ale funkcjonariusze ochrony poradzili sobie z napastnikami. Jednak to nie był jedyny tego typu incydent na Interlagos i w jego okolicach.

W piątek nieznani sprawcy grozili bronią i okradli członków teamu Mercedes GP. Jak relacjonował mistrz świata Brytyjczyk Lewis Hamilton, którego nie było jednak w pojeździe, padło nawet kilka strzałów, a jednej z osób przytknięto pistolet do głowy. Napastnicy zabrali kosztowności i zbiegli z miejsca zdarzenia.

Lewis Hamilton podczas GP Brazylii (fot. Getty) "Zapadła decyzja o odwołaniu testów po tym, jak przeprowadzono próbę kradzieży, powstrzymaną przez ochronę Pirelli" - napisał producent opon w oświadczeniu.

Decyzję podjęto wspólnie z McLarenem, którego kierowcy – Brytyjczyk Lando Norris i Belg Stoffel Vandoorne – mieli we wtorek i środę sprawdzać opony na sezon 2018.

– Władze toru muszą w końcu coś z tym zrobić, bo to jest niedopuszczalne. Jeśli mamy podróżować w różne miejsca, musimy mieć pewność, że jest tam bezpiecznie – powiedział dyrektor wykonawczy McLarena Zak Brown.

Również przedstawiciele Międzynarodowej Federacji Samochodowej (FIA) padli w piątek ofiarą ataku. Później obiecano, że w okolice toru zostaną sprowadzone policyjne posiłki. Jednak w sobotę kolejny incydent zgłosiła inżynier strategiczna teamu Sauber-Ferrari Ruth Buscombe.

"Bądźcie ostrożni wyjeżdżając z toru, nawet pomimo wzmożonych środków bezpieczeństwa. Właśnie uderzył w nas samochód, żeby doprowadzić do zatrzymania, a drugi blokował nas od przodu" – napisała na Twitterze.

Kierowcy biorący udział w mistrzostwach świata są przewożeni z hotelu na tor kuloodpornymi autami z policyjną eskortą, ale pracownicy teamów muszę przemieszczać się na własną rękę.

W 2010 roku przeprowadzono atak na broniącego wówczas tytułu Brytyjczyka Jensona Buttona.

– W godzinach szczytu niestety tworzą się tam ogromne korki, co sprzyja takim sytuacjom. Poza tym okolica jest biedna, a teamy wyścigowe przywożą ogromne ilości cennego sprzętu i wyposażenia – powiedział przedstawiciel McLarena Mike Collier, który podróżował wówczas w samochodzie z Buttonem.

Niedzielny wyścig o GP Brazylii wygrał Niemiec Sebastian Vettel (Ferrari), ale tytuł mistrza świata już wcześniej zapewnił sobie Hamilton.

podobne informacje

Siatkówka, mistrzostwa świata: zwycięstwa Brazylii i Rosji

MŚ: Holendrzy zadziwili świat i samych siebie

Mistrzostwa świata w siatkówce: zwycięstwa USA, Brazylii i Rosji

Obrońca zakpił po faulu na Neymarze. "Oglądałeś mistrzostwa świata?"