tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Nowe twarze w reprezentacji. Kto wypadł najlepiej?

Listopadowe zgrupowanie reprezentacji Polski było okazją do przetestowania kilku nowych piłkarzy. W meczach z Urugwajem (0:0) i Meksykiem (0:1) zadebiutowało czterech zawodników. – Pozytywnie oceniłbym Jarosława Jacha oraz Tomasza Kędziorę – uważa Andrzej Kobylański, srebrny medalista IO z 1992.
Jakub Świerczok (fot. PAP/Adam Warżawa)

Porażka reprezentacji. Dublerzy oblali test

Sytuacja z Jachem jest dość kuriozalna. Obrońca Zagłębia Lubin ostatnio nie imponował formą w lidze. Nawałka postanowił dać mu szansę, ponieważ poważnej kontuzji doznał Marcin Kamiński z VfB Stuttgart, a drobny uraz w ostatniej chwili wyeliminował Michała Pazdana.

Polska – Meksyk: 1... 2... 3... Kolejne okazje Polaków – Byłem zaskoczony powołaniem dla tego zawodnika. Te spotkania pokazują, że nie ma przypadku. Sztab monitoruje piłkarzy bardzo dokładnie i widocznie wiedzieli, kogo potrzebują. Kadra potrafi pociągnąć za sobą nawet tych, którzy z tym poziomem jeszcze się nie zderzyli. Z drugiej strony: dużo słabiej wyglądał Jakub Świerczok. Trochę to rozumiem. Napastnikowi trudniej udowodnić swoją wartość, zwłaszcza na tle renomowanych rywali – uważa Jacek Krzynówek, uczestnik MŚ 2002 i 2006, a także Euro 2008.

– Świerczok uaktywnił się dopiero w drugiej połowie spotkania z Meksykiem. Rzeczywiście, wyróżniłbym Jacha, ale na plus należy zapisać również debiut Kędziory. Znam Tomka, odkąd miał 16 lat i jeździł na zgrupowania reprezentacji młodzieżowych. Zawsze potrafił podłączyć się do akcji ofensywnej albo stworzyć zagrożenie, główkując po rzucie wolnym. Niestety, jego mankamentem pozostaje defensywa – mówi Kobylański.

Oceny Polaków: bólu głowy nie będzie. Zmiennicy przeciętni...


Obu ekspertom podobała się gra Jacha. – Potrafi się ustawić, dobrze czyta grę i zabezpiecza tyły. Na pewno będziemy mieć z niego pożytek. Dobrze rozgrywa lewą nogą, na co jest popyt – dodaje Kobylański.

Boniek: porażkę przyjmujemy z pokorą Według naszych informacji Jach może już zimą zmienić klub. Był bliski transferu w dwóch ostatnich okienkach transferowych. Podczas meczów z Meksykiem i Urugwajem oglądali go skauci z Anglii, Francji, Włoch oraz Rosji.

– Jedyne, co mogę mu doradzić – niech zostanie w Lotto Ekstraklasie. Jeśli wyjedzie, będzie musiał wywalczyć miejsce w składzie i droga do tego może okazać się znacznie dłuższa. W tym momencie wygląda dobrze. Jest wysokie prawdopodobieństwo, że na dłużej zagości w zespole Adama Nawałki. Nie podejmowałbym aż takiego ryzyka – przestrzega Bąk.

Listopadowe debiuty (skala 1–10):

Jarosław Jach (Zagłębie Lubin)
Polska – Urugwaj: 90 minut, ocena SPORT.TVP.PL: 7
Polska – Meksyk: 90 minut, ocena SPORT.TVP.PL: 5,5

Tomasz Kędziora (Dynamo Kijów)
Polska – Meksyk: 90 minut, ocena SPORT.TVP.PL: 4

Rafał Kurzawa
Polska – Meksyk: 7 minut, bez oceny

Jakub Świerczok
Polska – Urugwaj: 33 minuty, ocena SPORT.TVP.PL: 5
Polska – Meksyk: 70 minut, ocena SPORT.TVP.PL: 6

Mecz towarzyski Polska – Meksyk (skrót)
Który z nowych piłkarzy powinien zostać w reprezentacji?
Który z nowych piłkarzy powinien zostać w reprezentacji?
  • 67.3%Jarosław Jach
  • 25.0%Tomasz Kędziora
  • 7.7%Jakub Świerczok

podobne informacje

Eliminacje Euro 2020: na tych piłkarzy rywali trzeba szczególnie uważać

Zbigniew Boniek studzi emocje po losowaniu grup el. Euro 2020

Jerzy Brzęczek spokojny po losowaniu grup el. Euro 2020. "Pełne, agresywne zaangażowanie"

Losowanie eliminacji Euro 2020: tak będzie przebiegać ceremonia