tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Nowe twarze w reprezentacji. Kto wypadł najlepiej?

Listopadowe zgrupowanie reprezentacji Polski było okazją do przetestowania kilku nowych piłkarzy. W meczach z Urugwajem (0:0) i Meksykiem (0:1) zadebiutowało czterech zawodników. – Pozytywnie oceniłbym Jarosława Jacha oraz Tomasza Kędziorę – uważa Andrzej Kobylański, srebrny medalista IO z 1992.
Jakub Świerczok (fot. PAP/Adam Warżawa)

Porażka reprezentacji. Dublerzy oblali test

Sytuacja z Jachem jest dość kuriozalna. Obrońca Zagłębia Lubin ostatnio nie imponował formą w lidze. Nawałka postanowił dać mu szansę, ponieważ poważnej kontuzji doznał Marcin Kamiński z VfB Stuttgart, a drobny uraz w ostatniej chwili wyeliminował Michała Pazdana.

Polska – Meksyk: 1... 2... 3... Kolejne okazje Polaków – Byłem zaskoczony powołaniem dla tego zawodnika. Te spotkania pokazują, że nie ma przypadku. Sztab monitoruje piłkarzy bardzo dokładnie i widocznie wiedzieli, kogo potrzebują. Kadra potrafi pociągnąć za sobą nawet tych, którzy z tym poziomem jeszcze się nie zderzyli. Z drugiej strony: dużo słabiej wyglądał Jakub Świerczok. Trochę to rozumiem. Napastnikowi trudniej udowodnić swoją wartość, zwłaszcza na tle renomowanych rywali – uważa Jacek Krzynówek, uczestnik MŚ 2002 i 2006, a także Euro 2008.

– Świerczok uaktywnił się dopiero w drugiej połowie spotkania z Meksykiem. Rzeczywiście, wyróżniłbym Jacha, ale na plus należy zapisać również debiut Kędziory. Znam Tomka, odkąd miał 16 lat i jeździł na zgrupowania reprezentacji młodzieżowych. Zawsze potrafił podłączyć się do akcji ofensywnej albo stworzyć zagrożenie, główkując po rzucie wolnym. Niestety, jego mankamentem pozostaje defensywa – mówi Kobylański.

Oceny Polaków: bólu głowy nie będzie. Zmiennicy przeciętni...


Obu ekspertom podobała się gra Jacha. – Potrafi się ustawić, dobrze czyta grę i zabezpiecza tyły. Na pewno będziemy mieć z niego pożytek. Dobrze rozgrywa lewą nogą, na co jest popyt – dodaje Kobylański.

Boniek: porażkę przyjmujemy z pokorą Według naszych informacji Jach może już zimą zmienić klub. Był bliski transferu w dwóch ostatnich okienkach transferowych. Podczas meczów z Meksykiem i Urugwajem oglądali go skauci z Anglii, Francji, Włoch oraz Rosji.

– Jedyne, co mogę mu doradzić – niech zostanie w Lotto Ekstraklasie. Jeśli wyjedzie, będzie musiał wywalczyć miejsce w składzie i droga do tego może okazać się znacznie dłuższa. W tym momencie wygląda dobrze. Jest wysokie prawdopodobieństwo, że na dłużej zagości w zespole Adama Nawałki. Nie podejmowałbym aż takiego ryzyka – przestrzega Bąk.

Listopadowe debiuty (skala 1–10):

Jarosław Jach (Zagłębie Lubin)
Polska – Urugwaj: 90 minut, ocena SPORT.TVP.PL: 7
Polska – Meksyk: 90 minut, ocena SPORT.TVP.PL: 5,5

Tomasz Kędziora (Dynamo Kijów)
Polska – Meksyk: 90 minut, ocena SPORT.TVP.PL: 4

Rafał Kurzawa
Polska – Meksyk: 7 minut, bez oceny

Jakub Świerczok
Polska – Urugwaj: 33 minuty, ocena SPORT.TVP.PL: 5
Polska – Meksyk: 70 minut, ocena SPORT.TVP.PL: 6

Mecz towarzyski Polska – Meksyk (skrót)
Który z nowych piłkarzy powinien zostać w reprezentacji?
Który z nowych piłkarzy powinien zostać w reprezentacji?
  • 67.3%Jarosław Jach
  • 25.0%Tomasz Kędziora
  • 7.7%Jakub Świerczok

podobne informacje

Maciej Jarosz: liczę, że będziemy grali jeszcze lepiej

Nowakowski: Heynen "kozaczących" sprowadza do parteru

Upadek Mączyńskiego. Z filaru na Euro do III-ligowych rezerw

Koszykarze walczą o MŚ! Transmisje w TVP