tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Media: Kubica wniesie do zespołu 8 milionów euro

Robert Kubica podpisał kontrakt z Williamsem przed Grand Prix Meksyku – poinformował brazylijski dziennik "O Globo". Decydujące okazało się wsparcie sponsorów oraz mistrza świata – Nico Rosberga. Brytyjski zespół przygotuje dla Polaka szereg udogodnień, w tym zmodyfikowaną kierownicę.
Robert Kubica (fot. Getty)

Kubica coraz bliżej F1. Wystąpi w testach w Abu Zabi

Brazylijskie media od wielu tygodni spekulowały, że Kubica zastąpi Massę w fotelu drugiego kierowcy Williamsa. Te informacje potwierdzili w niedzielę dziennikarze francuskiego oddziału Canal +. Zespół szybko zaprzeczył, ale wszystko wskazuje na to, że Polak pod koniec listopada, a najpóźniej w grudniu, zostanie oficjalnie zaprezentowany jako partner Lance'a Strolla w 2018 roku.

Kluczowe pieniądze i Rosberg

"O Globo" podaje nawet szczegóły kontraktu krakowianina z Williamsem. Decydujące, zdaniem dziennikarzy, były dwie kwestie. 32-latek ma wnieść do zespołu osiem milionów euro, które zapewnią sponsorzy.

Nico Rosberg (fot. Getty) "Bild" podaje, że ta kwota jest wyższa i może sięgnąć nawet 12 milionów euro. Nieocenione okazało się też wsparcie Rosberga. Niemiec zintegrował środowisko wspierające Polaka oraz zapewnił dodatkowe środki.

Brytyjski zespół sprawdził już dwukrotnie Kubicę. Oba testy miały miejsce za zamkniętymi drzwiami. Krakowianin jeździł w październiku na Silverstone i Hungaroringu. Kolejną szansę ma otrzymać 28 listopada, kiedy odbędą się testy dla młodych kierowców w Abu Zabi. Polak ma zasiąść za kierownicą pierwszego dnia. Będzie to ostatnia szansa, by sprawdzić się w tegorocznym bolidzie.

Były kierowca BMW Sauber nie był jednak najlepszą opcją dla Williamsa pod względem finansowym. Większe pieniądze oferowali inni zawodnicy – Pascal Wehrlein i Danił Kwiat.

Kierownica zespołu Williams (fot. Getty) Udogodnienia dla Kubicy

Kubica musi przejść jeszcze test pięciu sekund, który polega na opuszczeniu kokpitu w tym czasie. Nie powinno być z tym żadnych problemów, bo Polak już podczas sprawdzianów z Renault pokazał, że niego stanowi to dla niego żadnego problemu.

"O Globo" poinformowało, że zespół szykuje udogodnienia dla krakowianina. Jednym z nich jest zmodyfikowana kierownica. Standardowo większość przycisków znajduje się po prawej stronie, Williams przeniesie je na lewo, co ułatwi sterowanie bolidem.

Brytyjczycy mają ogłosić swoją decyzję po testach w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Kibiców Polaka czekają więc jeszcze co najmniej dwa tygodnie oczekiwania...

podobne informacje

Williams potrzebuje pieniędzy. Robert Kubica odda treningi?

Znana przyszłość Kubicy? "Pozostały tylko szczegóły"

Decyzja ws. Kubicy w tym tygodniu? "Brakuje tylko podpisu"

Robert Kubica w Ferrari? "To byłoby spełnienie marzeń"