tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Kontuzje zmorą skoczków. Ich zabraknie w Wiśle

W sobotę konkursem drużynowym zostanie zainaugurowany Puchar Świata w skokach narciarskich. Do Wisły przyjedzie wielu znakomitych skoczków. Kilku jednak zabraknie. Wśród nieobecnych są Gregor Schlierenzauer, Severin Freund, Kenneth Gangnes i Domen Prevc. Transmisje z imprezy w TVP Sport, aplikacji i SPORT.TVP.PL.
Gregor Schlierenzauer (L), Severin Freund (P) (fot. Getty)

TOP5: najlepsze sezony Polaków w XXI wieku

Najpoważniejszą stratą dla widowiska jest brak Schlierenzauera. Austriak doznał kontuzji podczas treningu na skoczni w Ramsau. Skoczek, który odniósł najwięcej zwycięstw w Pucharze Świata naderwał więzadło poboczne w lewym kolanie.

Pierwsze prognozy mówiły, że opuści kilka konkursów. Rehabilitacja 27-latka przebiega jednak szybciej niż się spodziewano. "Schlieri" pierwsze skoki po urazie ma oddać 25 listopada na jednej z rodzimych skoczni. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to powrót do rywalizacji nastąpi na początku grudnia.

Severin Freund (fot. Getty) Pechowcy nad pechowcami

W Wiśle nie obejrzymy też Freunda, któremu po raz drugi w ciągu roku odnowiła się kontuzja wiązadeł krzyżowych. Niemiec zmagał się po raz pierwszy z tym urazem w styczniu, a już sześć miesięcy później musiał mierzyć się ponownie z tym samym problemem.

Wiadomo, że mistrz olimpijski i dwukrotny mistrz świata opuści igrzyska olimpijskie w Pjongczangu. To nie podłamało go. 29-latek nadal twierdzi, że po powrocie może walczyć o medale największych imprez.

– Mam jeszcze wystarczający potencjał. Fizycznie mogę wejść na odpowiedni poziom. Techniki przecież się nie zapomina... – przyznał.

Kraft, Wellinger, Stoch... Faworyci sezonu 2017/18

Kenneth Gangnes (fot. Getty) Oglądanie występów kolegów w telewizji czeka też Gangnesa. Norweg nie jest największą gwiazdą skoków narciarskich, ale w sezonie 2015/16 sięgnął po wicemistrzostwo świata w lotach narciarskich.

Jego problemy zaczęły się kilka lat wcześniej, bo w 2010 roku. Wtedy zerwał więzadła przednie w prawym kolanie. Ten sam uraz przydarzył mu się jeszcze... trzy razy! Raz w prawym kolanie i dwukrotnie w lewym.

Łatwo więc policzyć, że 28-latek w trakcie 12-letniej kariery opuścił cztery sezony. Nie ma szans, żebyśmy zobaczyli Gangnesa w Pjongczangu. Co ciekawe Norweg ani razu nie miał okazji zaznać smaku najważniejszej imprezy czterolecia. W Vancouver nie zmieścił się w kadrze, a do Soczi nie mógł polecieć ze względu na kontuzję.

Nie wiadomo czy zawodnika ze Skandynawii zobaczymy jeszcze kiedykolwiek na światowych skoczniach. Teoretycznie mógłby skakać jeszcze kilka lat, ale być może liczba poważnych urazów skłoni go do zakończenia kariery...

Domen Prevc (fot. Getty) Prevc bez formy

Dużo bardziej prozaiczne są powody nieobecności Domena Prevca. Trener Słoweńców Goran Janus uznał, że zawodnik jest w słabej formie i postawił na debiutanta – Timiego Zajaca. 18-latek z Kranju skakał słabo już w drugiej części poprzedniego sezonu.

Decyzja szkoleniowca była jednak prewnym zaskoczeniem. Prevc to szósty zawodnik Pucharu Świata, który triumfował w czterech konkursach.

Początek rywalizacji w Wiśle w piątek. Wtedy będą miały miejsce kwalifikacje do niedzielnego konkursu. W sobotę natomiast zostaną rozegrany zawody drużynowe, których faworytami są reprezentanci Polski.

Małysz: nastrzelaliśmy za dużo śniegu. Wejdą deptacze
Konkurs w Wiśle. Skocznia gotowa na inaugurację
Peter Prevc: Moim celem jest dobrze wejść w sezon
Kronika "Biało-czerwoni": dwa dni do inauguracji w Wiśle

podobne informacje

PŚ w Wiśle: trener Norwegów ogłosił kadrę

PŚ w skokach: problemy przy produkcji śniegu w Wiśle

#skokitvp: pochwal się jak kibicujesz

PŚ: przełamanie w Wiśle? Nieudane inauguracje...