tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Żużlowe hity transferowe. Były mistrz świata w... drugiej lidze

Za nami najciekawsze okno transferowe w żużlu od lat. Czołowi zawodnicy PGE Ekstraligi zmieniali kluby. Sensacją były przenosiny Grega Hancocka do... drugoligowej Stali Rzeszów. Spore środki na nowych żużlowców wydały władze Get Well Toruń, które chcą uniknąć scenariusza z tego sezonu, kiedy zespół do końca musiał drżeć o utrzymanie.
Jason Doyle (L), Greg Hancock (P) (fot. Getty)

Zawieszenie broni. Żużlowcy porozumieli się z Ekstraligą

1. GREG HANCOCK (GET WELL TORUŃ -> STAL RZESZÓW)

Kiedy Amerykanin ogłosił, że nie będzie startował w PGE Ekstralidze wielu uznało tę deklarację jako chęć podbicia stawek kontraktowych. Okazało się, że żużlowiec z Kalifornii nie rzucał słów na wiatr. Długo negocjował z dwoma klubami – SpeedCar Startem Lublin i Stalą Rzeszów. Lublinianie twierdzili, że były mistrz świata był już z nimi dogadany, ale ostatecznie wybrał propozycję z... drugiej ligi.

Zadecydowały duże pieniądze, które do rzeszowskiego klubu wniósł nowy właściciel – Ireneusz Nawrocki. Hancock ma pełnić na Podkarpaciu także rolę mentora. Będzie wspierał radą najmłodszych zawodników. Podpisał z klubem trzyletni kontrakt, a to oznacza, że będzie startował do 50. roku życia.

Jason Doyle (fot. Getty) 2. JASON DOYLE (EKANTOR.PL FALUBAZ ZIELONA GÓRA -> GET WELL TORUŃ)

Wiele zamieszania było też z przenosinami Australijczyka do Torunia. Marek Cieślak nie przebierał w słowach. Twierdził, że aktualny mistrz świata złamał dane mu słowo. – Powiedział, że zostanie w Falubazie, jeśli ja będę trenerem. Pomylił się w swoich przewidywaniach – stwierdził.

32-latek nie zastanawiał się nad propozycją Get Well zbyt długo. Dostał ofertę z gatunku tych "nie do odrzucenia". Jeśli Doyle będzie jeździł na bardzo dobrym poziomie (śr. 2,3/bieg), to zarobi w Toruniu dwa miliony złotych. Takiej perspektywy nie ma żaden zawodnik najlepszej ligi świata.

Jarosław Hampel (fot. PAP) 3. JAROSŁAW HAMPEL (EKANTOR.PL FALUBAZ ZIELONA GÓRA -> FOGO UNIA LESZNO)

Polak odbudował karierę w Zielonej Górze po poważnym wypadku w 2015 roku. Przy negocjacjach kontraktowych sentymentów jednak nie było. Były wicemistrz świata poinformował pracodawcę po ostatnim meczu, że zmienia barwy klubowe. Na oficjalne potwierdzenie kontaktu trzeba było czekać do rozpoczęcia okna transferowego. Media o umowie informowały dużo wcześniej.

Powrót Hampela ma spory ładunek emocjonalny dla kibiców leszczyńskiej Unii. Fani mistrzów Polski długo wytykali zawodnikowi, że ten odchodził pięć lat temu w nie najlepszej atmosferze. Powodem był konflikt z ówczesnym prezesem Józefem Dworakowskim. Jak widać czas leczy rany...

Niels Kristian Iversen (fot. Getty) 4. NIELS KRISTIAN IVERSEN (CASH BROKER STAL GORZÓW -> GET WELL TORUŃ)

Duńczyk zdecydował się na spore zmiany przed nadchodzącym sezonem. Iversen opuścił Gorzów Wielkopolski po sześciu latach. Z nim w składzie Stal sięgnęła po dwa złote medale drużynowych mistrzostw Polski. – Czuję, że nadszedł czas, kiedy moja kariera potrzebuje zmian, aby dalej się rozwijać – powiedział.

W Toruniu wymagania będą bardzo wysokie. Po nieudanym sezonie władze Get Well liczą na medal, najlepiej złoty. Iversen może skupić się na rozgrywkach ligowych, bo nie otrzymał "dzikiej karty" na starty w Grand Prix. Będzie miał więc więcej czasu na zaaklimatyzowanie się w nowym środowisku.

Rune Holta (kask niebieski) (fot. PAP) 5. RUNE HOLTA (WŁÓKNIARZ VITROSZLIF CROSSFIT CZĘSTOCHOWA -> GET WELL TORUŃ)

Norweg z polskim paszportem był już zdecydowany, żeby przedłużyć kontrakt z Włókniarzem. Wszystko zmieniło się, kiedy klub postanowił zmienić Adrian Miedziński. Torunianie skontaktowali się wtedy z Holtą i zaproponowali mu sporą podwyżkę. Żużlowiec długo się nie zastanawiał. Szybko poinformował władze Lwów o zmianie pracodawcy.

Byłemu reprezentantowi kraju nie będzie łatwo w Get Well. 44-latek był królem toru w Częstochowie. Wygrywał tam, jak chciał i kiedy chciał. Jego akcje pod bandą przysporzyły mu wielu sympatyków pod Jasną Górą. Na torach rywali nie było już tak różowo, chociaż akurat w Toruniu pojechał bardzo dobrze. Holta wywalczył 12 punktów i poprowadził zespół do zwycięstwa.

Cegielski o czarnym proteście. "Kluby szantażują zawodników"

najpopularniejsze

"Okiem redakcji". Spore zamieszanie wokół Infantino

Królowa królowej sportu – Irena Szewińska

Włodzimierz Smolarek – wojownik z wielkim sercem (dokument)

Opowieść sentymentalna. Jerzy Kulej (dokument)

Pierwsza Dama lekkoatletyki – reportaż o Irenie Szewińskiej