tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Nie żyje Janusz Wójcik, były selekcjoner reprezentacji Polski

W wieku 64 lat zmarł Janusz Wójcik, były selekcjoner reprezentacji Polski. Największym sukcesem w jego karierze był srebrny medal zdobyty na igrzyskach olimpijskich w Barcelonie w 1992 roku.
Janusz Wójcik (fot. PAP/Grzegorz Michałowski)

Wójcik rozpoczął karierę trenerską w 1978 roku od prowadzenia Hutnika Warszawa. W kolejnych latach trenował juniorskie reprezentacje Polski, a w 1992 roku przejął drużynę olimpijską. Na turnieju w Barcelonie wywalczył z nią srebrny medal.

Po tym sukcesie został zatrudniony przez warszawską Legię. W latach w 1997-99 był selekcjonerem dorosłej reprezentacji Polski.

Później prowadził jeszcze kilka zespołów z kraju, ale i cypryjski Anorthosis Famagusta oraz reprezentację Syrii. W ostatnich latach kariery trenował Świt Nowy Dwór Mazowiecki, Znicz Pruszków i Widzew Łódź.

Wśród swoich sukcesów miał srebro olimpijskie, awans do I ligi z Jagiellonią Białystok w 1987 roku i wicemistrzostwo kraju z Legią po tym, jak stołecznym odebrano tytuł mistrzowski.

O śmierci jako pierwszy poinformował Jacek Kmiecik, były dziennikarz "Przeglądu Sportowego", zaprzyjaźniony z Wójcikiem.

Łapiński: jak Wójcik motywował, to fruwaliśmy pod sufitem!