tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Wisła miastem inauguracji PŚ. Co u konkurencji?

Wisła została piątym miastem, które w XXI wieku zorganizowało pierwsze zawody sezonu Pucharu Świata w skokach narciarskich. Wiele wskazuje na to, że inauguracja cyklu powróci jeszcze w Beskidy. Transmisje zawodów elity w TVP.
Kamil Stoch (fot. PAP/Grzegorz Momot)

PŚ W RUCE W TVP1: SPRAWDŹ PLAN TRANSMISJI


To była gra o wielką stawkę. – Gdy dostaliśmy prawa organizatora, czułem obawy. Wiedziałem, że jeśli coś nam nie wyjdzie, możemy stracić nie tylko inaugurację, ale i w ogóle miejsce w kalendarzu – przyznawał przed weekendem Adam Małysz. Zawody na skoczni jego imienia wypadły jednak na tyle dobrze, że Puchar Świata powinien wrócić do Wisły w listopadzie przyszłego roku. Być może nawet we wcześniejszym o kilka dni terminie!

Tak wyglądał PŚ w Wiśle od telewizyjnej kuchni Bez kolizji z Ruką

W tej chwili trudno wskazać miasto, które mogłoby realnie zagrozić Wiśle w walce o organizację pierwszych konkursów. Ruka otwierała sezon jedenaście razy w XXI wieku i dziś kojarzy się z pogodowymi kłopotami.

Do apogeum doszło w 2015 roku. Przez trzy dni rywalizacji panowały wyjątkowo złe warunki. Znośnie było jedynie w sobotę przez około cztery godziny. Tyle wystarczyłoby, aby przeprowadzić obowiązkowy trening i jednoseryjne zawody. Wszystko popsuły jednak opady deszczu i odwilż. Zjawiska rzadko spotykane w Laponii w listopadzie, na które Finowie nie byli przygotowani. Popsuł się system mrożenia torów, a dwie przerwy na jego naprawę sprawiły, że zabrakło czasu, aby przeprowadzić zawody – w końcu wiatr znów się wzmógł.

Wydawało się, że Finowie stracą zmagania, ale tak się nie stało. Wszystko za sprawą zmagań w Laponii, gdzie w jednym czasie rywalizują skoczkowie, biegacze i kombinatorzy. To gwóźdź programu w kalendarzu FIS. Tyle tylko, że te zawody są planowane w ostatni weekend listopada. Nie są więc zagrożeniem dla Wisły, która jest w stanie zorganizować konkursy tydzień wcześniej.

Podsumowanie Pucharu Świata w Wiśle Klingenthal bez siatek

W terminie tydzień przed Ruką zawody organizowało Klingenthal w latach 2013-2015. To tam liderem Pucharu Świata został Krzysztof Biegun, najlepszy w loteryjnym konkursie. Właśnie wiatr jest głównym wrogiem Niemców. "FIS wymaga instalacji siatek ochronnych na Vogtland Arenie" – informuje portal Skispringen.com, wyjaśniając dlaczego w kalendarzu obecnego sezonu brak tego miasta.

Klingenthal przegrywa rywalizację obecnie nawet w Niemczech – w grudniu tego roku Puchar Świata zawita bowiem do Titisee-Neustadt i właśnie to miasto jest także faworytem do organizacji zawodów w kolejnym sezonie. 

PŚ w Wiśle – inauguracja inna niż wszystkie Raw Air z korzyścią dla Wisły

List miast, które organizowały PŚ w XXI wieku zawiera jeszcze tylko dwa: Kuopio i Lillehammer. Pierwsze gościło skoczków w listopadzie... 2001 roku. Od tego czasu zainteresowanie dyscypliną w Finlandii jednak znacznie spadło, a we wspomnianym terminie zadomowiła się Ruka. W przypadku Norwegów na korzyść Wisły wpływa Raw Air. Obiekt Lysgardsbakken powinien być w najbliższych latach stałym punktem tej imprezy.

W tej sytuacji Wisła urasta do roli faworyta. Tym bardziej, że po weekendzie zebrała dobre noty. – Potrzebne było szczęście do pogody. Niemniej organizatorzy wykonali naprawdę świetną pracę – chwalił Polaków najważniejszy człowiek w świecie skoków narciarskich – Walter Hofer. Początki nie były jednak łatwe. W piątek po lądowaniu upadli Ville Larinto i Vojtech Stursa. "Skaczemy na górze lodowej" – grzmiał Czech na Facebooku. – Były pewne problemy, ale organizatorzy pracowali przy zeskoku całą noc – odpowiadał dyrektor Pucharu Świata.

W sobotę i niedzielę również nie obyło się bez upadków, ale szczęśliwie Denis Korniłow i Daiki Ito nie odnieśli poważnych obrażeń. – Przygotowanie skoczni o tej porze roku to wielkie wyzwanie. Doceniam więc pracę organizatorów. Do tego wasi wspaniali fani – przyznawał Stefan Kraft, zwycięzca poprzedniego sezonu Pucharu Świata. Czy będzie miał okazję wrócić do Wisły w listopadzie 2018? Wstępny kalendarz poznamy w kwietniu.

Czy Wisła powinna inaugurować PŚ?
Czy Wisła powinna inaugurować PŚ?
  • 92.3%Tak
  • 7.7%Nie
Człowiek orkiestra polskich skoków. Dzień z życia dyrektora Małysza
Heinz Kuttin: to był dobry początek sezonu
Emocje do końca. Babiarz i Szczęsny komentują skoki w Wiśle
Małysz: naszych skoczków stać na dużo więcej
Piękna partnerka Kota. "Nie pytam Maćka o zdanie"