tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Justyna Kowalczyk w sprincie. Historia pełna sukcesów

Sprint stylem klasycznym był przez lata jedną z ulubionych konkurencji Justyny Kowalczyk. W ostatnich latach nie odnosiła w nim sukcesów, ale podczas igrzysk olimpijskich w Pjongczangu znów zamierza walczyć o najwyższe cele. Sprinterską formę Polka będzie mogła sprawdzić w najbliższy piątek w inauguracyjnych zawodach Pucharu Świata w Ruce. Transmisja w TVP2 od 12:15.
Justyna Kowalczyk podczas próby przedolimpijskiej w Pjongczangu (fot. Getty)

"TO BYŁ MÓJ MOUNT EVEREST". TRZY OPERACJE SYLWII JAŚKOWIEC

Jedenaście zwycięstw, sześć drugich miejsc i dziewięć trzecich – to sprinterski dorobek Justyny Kowalczyk w Pucharze Świata, licząc także etapy Tour de Ski i minitourów. Zdecydowana większość tych biegów rozgrywana była techniką klasyczną. Także "klasykiem" biegano w sprincie podczas igrzysk olimpijskich w Vancouver, gdzie jeden z trzech medali – srebrny – Kowalczyk wywalczyła w tej konkurencji. Po raz ostatni na podium PŚ na najkrótszym dystansie Polka stanęła w grudniu 2013 roku, gdy wygrała zawody we włoskim Asiago.

Apoloniusz Tajner o IO: Justyna Kowalczyk ma realną szansę na medal na 30 km W kolejnych sezonach nie potrafiła nawiązać do wspomnianych wyników i wydawało się, że sprintów nie ma już na liście je priorytetów, tym bardziej, że coraz częściej startowała w maratonach, należących do cyklu Visma ski Classics. Wszystko zmieniło się po próbie przedolimpijskiej w Pjongczangu w lutym 2016 roku.

Na miejscu okazało się, że trasa sprintu jest bardzo trudna, z dwoma wymagającymi podbiegami, co powinno sprzyjać Kowalczyk i być dużym utrudnieniem dla typowych sprinterek. W Korei nie startowały najlepsze Norweżki i Szwedki, co nie zmienia faktu, że Polka zajęła wówczas wysokie, czwarte miejsce, najlepsze w tej konkurencji od 2013 roku.

To wszystko sprawiło, że sprint stylem klasycznym, obok biegu na 30 kilometrów tą samą techniką, będzie głównym celem Polki podczas igrzysk. Optymizmem może napawać nastawienie zawodniczki, która w wywiadzie dla "Dziennika Gazety Prawnej" powiedziała, że "nabiera w swoje stare żagle coraz silniejszego wiatru".

Nowa grupa Kowalczyk. "Moja przyszłość to maratony" Do inauguracyjnych zawodów PŚ w Ruce Kowalczyk przygotowuje się w Finlandii, gdzie przebywa od trzech tygodni. W dniach 10-12 listopada wzięła udział w zawodach FIS w Muonio, gdzie zajęła kolejno trzecie (sprint stylem klasycznym), trzecie (4,3 kilometra stylem klasycznym) oraz jedenaste miejsce (8,6 kilometra stylem dowolnym). W ostatni weekend – w Saariselce – zajmowała drugą (5 kilometrów stylem klasycznym), pierwszą (sprint stylem klasycznym) i czwartą pozycję (10 kilometrów stylem dowolnym).

Ani w Muonio, ani w Saariselce obsada nie była zbyt mocna, dlatego wiarygodnym sprawdzianem formy na początku sezonu olimpijskiego będą zawody w Ruce. Oprócz Kowalczyk zaprezentują się tam jeszcze trzy reprezentantki Polski: Ewelina Marcisz, Martyna Galewicz i Urszula Łętocha. Do rywalizacji mężczyzn zgłoszono z kolei Macieja Staręgę i Dominika Burego.

Zmagania kobiet pokaże TVP2. Po piątkowym sprincie, w sobotę panie będą rywalizowały na 10 kilometrów stylem klasycznym, a w niedzielę w biegu na dochodzenie stylem dowolnym na tym samym dystansie. Zawody PŚ to nie jedyna weekendowa propozycja TVP dla fanów biegów narciarskich. W niedzielę w TVP Sport będzie można zobaczyć także inauguracyjne zawody cyklu Visma Ski Classics.

PLAN TRANSMISJI

Dzień Zawody Konkurencja Godzina Antena
Piątek (24 listopada) Puchar Świata w Ruce sprint stylem klasycznym 12:15 TVP2
Sobota (25 listopada) Puchar Świata w Ruce 10 kilometrów stylem klasycznym 10:35 TVP2
Niedziela (26 listopada) Puchar Świata w Ruce 10 kilometrów stylem dowolnym 9:25 TVP2
Niedziela (26 listopada) Ski Classics w Pontresinie 11 kilometrów mężczyzn (druż.) 9:55 TVP Sport
Niedziela (26 listopada) Ski Classics w Pontresinie 11 kilometrów kobiet (druż.) 11:55 TVP Sport


STARĘGA: FORMA POWINNA PRZYJŚĆ ZE STARTAMI

Warszawa, 12 stopni i... trasa narciarska pod Narodowym
Maciej Staręga: trenowaliśmy z zawodnikami ze światowego topu
Kowalczyk i... nartorolki. Powrót na Alpe Cermis
Paweł Klisz: mam nadzieję, że to będzie przełomowy rok
Jan Antolec: treningi w Norwegii powinny zaprocentować

najpopularniejsze

Jerzy Engel w magazynie "4-4-2": nie byliśmy przygotowani do meczu

Jan Tomaszewski po meczu z Włochami: Brzęczek doprowadził do kompromitacji i śmiechu

Niesamowity karny w Rosji! Zdobył bramkę uderzeniem z... backflipa

Żewłakow: Lewandowski potrafi wytrzymać ogromny rygor profesjonalisty

Igrzyska Olimpijskie Młodzieży (Argentyna) – taekwondo